Pivovarské kvasnice ako prírodné antiparazitikum
Sezóna kliešťov pomaly otvára dvere. Kliešte patria medzi obávané ektoparazity, ktorí prenášajú množstvo ochorení. Niektoré tieto ochorenia sú nebezpečné iba pre psy, ale mnohé z nich aj pre človeka.
Naša rastúca záľuba cestovať spolu s našimi 4nohými miláčikmi, globálne otepľovanie, hospodárenie s pôdou a ďalšie faktory zoznam týchto prenášaných ochorení významne rozširuje. Uveďme si aspoň pár príkladov, čo všetko môže kliešť len v našich podmienkach prenášať:
U psov sa jedná najčastejšie o boreliózu, ehrlichiózu, anaplazmózu, ale už aj napr. o babeziózu.
U ľudí sa jedná najčastejšie o kliešťovú encefalitídu (výskyt infekcie je skôr ohniskový, objavuje sa predovšetkým v oblasti riečnych tokov - vysokú incidenciu majú u nás južné a západné Čechy, tiež severná a južná Morava), lymeskú boreliózu, ale aj babésiózu (týka sa hlavne imunosuprimovaných jedincov), rickettsiózu (horúčka Q, horúčka skalistých hôr), ehrlichiózu, tularémiu (veľmi okrajovo) či Candidatus Neoehrlichia mikurensis. Desivý zoznam sprevádzaný faktom, že počet infikovaných kliešťov z roka na rok rastie (možno je tento nárast daný len lepšími diagnostickými metódami, možno aj nie).
Prevencia je vždy tá najlepšia voľba, preto by sme pred kliešťami mali chrániť nielen seba, ale aj naše psy a mačky. Väčšina majiteľov volí komerčné preparáty na báze chemických látok. Nedodržanie dávkovacích schém prípravkov býva jednou z najčastejších príčin zlyhania celej terapie či ochrany pred napadnutím. Nie všetci však chcú pravidelne vystavovať svojich zvieracích kamarátov chemickým prípravkom a volia skôr prírodnú cestu. Jednou z obľúbených variant (hlavne u ľudí) je využitie vitamínov skupiny B (B komplexu), pričom hlavné repelentné účinky sa pripisujú vitamínu B1 (tiamín). Jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínov skupiny B sú pivovarské kvasnice. Vitamíny skupiny B sú vo vode rozpustné, preto je nutný ich pravidelný príjem. Vylučujú sa predovšetkým močom, ale vitamín B1 prechádza aj do potu. Na rozdiel od človeka má však pes iba minimum potných žliaz. Navyše repelentné účinky vitamínu B1 sú v poslednej dobe veľmi diskutovanou témou a postupne tu začína prevažovať názor, že repelentné účinky proti krvúcim ektoparazitom sú skôr preceňované a zvlášť v oblastiach bohatých na infikované ektoparazity by sme sa radšej nemali spoliehať len na ich ochranu (Mapy výskytu infikovaných kliešťov v ČR). Pivovarské kvasnice by sme však nemali zatracovať, práve naopak. Aj keď nás vitamíny skupiny B neochránia pred ektoparazitmi, v tele plnia celý rad životne dôležitých funkcií!
U psov a mačiek by sme si mali dávať pozor na deficity vitamínov skupiny B hlavne v prípadoch: častého skrmovania vybraných druhov surových rýb (sladkovodné: sleď, kapor,..deficit vitamínu B1 vďaka prítomnosti enzýmu tiaminázy) a surových vajec (deficit vitamínu B7-biotín), polyúria (nadmerné močenie, ktoré sprevádza napr. chronické zlyhanie obličiek, ale aj ako efekt diuretík podávaných napr. pri srdcovom zlyhaní), alebo u psov na antibiotickej terapii a v neposlednom prípade aj na menej kvalitné krmivá (všeobecne sa vitamíny skupiny B znehodnocujú teplom, svetlom, ale aj prístupom vzduchu – zlé skladovanie krmív v otvorených vreciach, preto ich väčšina výrobcov radšej do krmív pridáva, najväčšie straty bývajú pri vitamíne B1, v prípade veľmi nešetrného zaobchádzania sa stráca okolo 90 % tohto vitamínu).
Pivovarské kvasnice predstavujú prírodný, kvalitný a cenovo dostupný doplnok, ktorý spadá medzi superpotraviny bohatý nielen na vitamíny skupiny B, ale aj bielkoviny (aminokyseliny) či stopové prvky. Využiť ich tak môžeme predovšetkým u psov na podporu imunity, v záťaži, rekonvalescencii, ale aj na zlepšenie kvality srsti, a to aj u šteniat, príp. všade tam, kde predpokladáme zvýšené straty vitamínov skupiny B.
Zdroje:
Rohacova H.: Onemocnění přenášená klíšťaty. Interní medicína,
Dostupné na: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/06/05.pdf.
Shelomi M. Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review. Bull Entomol Res. 2022, 24;1-10.
Mapy výskytu infikovaných klíšťat v ČR. Dostupné na: https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/mapy-vyskytu-infikovanych-klistat-v-cr.
MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D