Vizitka každého psa - jeho pachová stopa
Zachytávanie pachov ostatných psov a "čítanie" z nich je pre každého psa jednou z najdôležitejších činností v jeho živote. Také očuchávanie funguje ako zber veľmi dôležitých informácií. Nemenej dôležité je pre psa tiež očuchávanie jeho vlastné srsti.
Očuchávanie sa je pre psy istý spôsob hygieny. Ide o takzvanú olfaktorickú kontrolu. Olfaktorika je odorologická metóda. Odorologie je jedným z kriminalistických odborov, do ktorého spadá vyhľadávanie páchateľa na základe jeho pachové stopy. A v tom dokážu byť mnohí psi naozaj jedinečnými odborníkmi.
Psy očuchávajú svoje telo, ale aj svoje výkaly. Majitelia psov by toto správanie nemali nechávať bez povšimnutia. Dá sa z neho vyčítať mnohé z toho, ako sa náš pes cíti, aký je jeho zdravotný stav, aj to, či ho netrápi nejaké ťažkosti, prípadne choroby.
Keď inštinkty zavelí
Psy s dobre vyvinutými inštinkty sa o svoju srsť dokážu starať veľmi dobre a starostlivo. Skvelú službu im pritom preukazujú ich vlastné nosy. Ihneď pri oňuchaní psy zistí, ktoré časti ich srsti sú nečisté. Svojimi nosy dokážu vyhľadať dokonca aj blchu vo svojej srsti. Je však na nás, na ľuďoch, aby sme nedopustili splstnateniu srsti našich psov. V takomto prostredí sa môžu blchy začať nekontrolovateľne množiť. Z pohľadu psov je teda veľmi nelogické, keď je okřikujeme, aby to nerobili. Každý pes, ktorý sa ovoniava, presne vie, prečo to robí.
Šteňa sa zoznamuje s vlastným pachom
Rovnako ak sa pes zraní, plní jeho nos dôležitú funkciu. Poranené miesto si pes najprv dôkladne oňuchá a bezodkladne začne s jeho liečivým olizovaním. Najčastejším terčom psieho očuchávanie pochopiteľne zostávajú psie genitálie a oblasť análneho otvoru. Šteňa sa nutne musí oboznámiť s vlastným špecifickým pachom.
Dospelý pes overuje, či je všetko v poriadku
Dospelý pes zase musí vedieť, či je na jeho druhom konci jeho tela všetko v poriadku. Ak je očuchávanie v tejto oblasti neobvykle časté, je známkou určitých problémov. A presne v takýchto prípadoch by nemalo zostať ani bez povšimnutia majiteľa.
Na čo nás môže očuchávanie upozorniť
Táto inštinktívna činnosť nás môže u psa upozorniť napríklad na poruchy trávenia, na napadnutie červami, alebo nematódami. Len výnimočne ide o zachytávaniu nečistôt v okolí konečníka. Akonáhle sa sukám priblíži doba hárania, očuchávanie v tejto oblasti nadobudne na frekvencii. Olizovanie sa v tejto oblasti môže u súk signalizovať vznik novotvarov v mliečnej lište. Majitelia súk by k takému počínaniu mali pristupovať zodpovedne a suku pravidelne kontrolovať pohmatom.
Psie vizitka
Tekuté aj tuhé výkaly psov predstavujú akúsi vizitku. Takéto oznámenie má za úlohu upozorniť iné psy: tu je to moje, tadiaľ som prešiel, toto územie patrí ma. A pretože každý pes má úplne špecifický pach, i jeho výkaly sú jednoznačným oznámením o tom, kto je ich pôvodcom. Výkaly spájané so špecifickým pachom sú teda akýmsi sociálnym prvkom majúcim svoju určitú úlohu.
Kedy treba spozornieť
Pes, ktorý svoj pach neumiestňuje na území, kam môže dôjsť či dobehnúť, ale zanecháva svoje výkaly výhradne doma, je psom, ktorý sa bojí sociálnych kontaktov. Taký pes má nejaké nevyriešené problémy, a tie mu nedovoľujú pliesť so svojimi pachovými stopami medzi ďalšie psov. Takéto správanie ale môže byť aj takzvaný klasický protest song. Pes možno stratil pozornosť svojich majiteľov, a tak si ju chce opäť získať.