Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Ako na chudnutie u psíkov?

Mnoho psíkov aktuálne trápi nadváha ako dôsledok prekrmovania a nedostatku pohybu. To môže byť ale nebezpečné z dlhodobého hľadiska ohľadom zdravotného stavu. Čo s tým teda robiť?

Ako na chudnutie u psíkov?
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 22.04. 2021

Ako na chudnutie u psíkov?

Niektorí psi majú väčšiu tendenciu priberať. Môžu mať nedostatočne funkčnú štítnu žľazu alebo mať inú metabolickú poruchu organizmu. Problém často nastáva u kastrátov, ktorým sa vplyvom hormonálnej nerovnováhy spomaľuje metabolizmus. Ďalšou rizikovou skupinou sú starší psy, s vekom klesá látková výmena v organizme a často sa zníži pohybová aktivita. Často je rozhodujúcim faktorom nedostatok pohybu.

Niektoré plemená majú k nadváhe väčšu predispozíciu než iná. Plemená so sklonmi k priberaniu sú baset, bígl, kokršpaniel, jazvečík, zlatý retriever, labradorský retríver, gavalier, pekinéz, pudel, sheltie, welsh corgi a ďalšie. Veľmi záleží na konkrétnom jedincovi, jeho metabolizmu a aktivite.

Úbytok váhy by mal byť postupný, počas 3 mesiacov by mal pes schudnúť maximálne 12-14% telesnej hmotnosti. Dôležité je obmedzenie kalorického príjmu a zvýšená pohybová aktivita. Pes nemá hladovať, pre pocit nasýtenia je vhodné granule namáčať alebo časť kŕmnej dávky nahradiť konzervou. Dôležité je zmeniť kŕmnu dávku podľa ideálnej váhy psa - budem ho kŕmiť podľa tabuľky koľko by mal ideálne vážiť. Pokiaľ má psík 40 kg a mal by mať 35 kg, tak ho budem kŕmiť ako by mal 35 kg.

Kľúčom je zmena stravovacích návykov a zvyčajne aj zmena krmiva samotného. Je vhodné znížiť kalorický príjem, obmedziť podiel tukov a zvýšiť obsah vlákniny. U niektorých psov stačí ponechať pôvodné krmivo a dávku znížiť až o 15%. Pozor, do kŕmnej dávky sa počítajú maškrty a iné príkrmy, takže musíte klasickou kŕmnu dávku úmerne znížiť.
Dôležité je tiež zvýšenie pohybovej aktivity, u obéznych psov sa musí začínať pomaly kvôli záťaži pohybového aparátu. U psíkov s nadváhou je vhodné zaradiť do stravy chondroprotektíva, ktoré chránia kĺby, ktoré sú nadmerne zaťažené.

Ak zníženie množstva aktuálneho krmiva nestačí, je vhodné siahnuť po odľahčených receptúrach. Ide zvyčajne o receptúry so zníženým obsahom tuku a zvýšeným obsahom vlákniny. My odporúčame tieto druhy granúl Marp Holistic Turkey, Marp Variety Fit and Slim, Marp Natural Senior and Light a Doxneo Fresh Weight Control. Tieto druhy sú založené na diétnym hydinovom mäse alebo na bielych rybách. S výberom krmiva na mieru pre vášho psíka vám radi poradíme, napíšte nám!

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie