Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky?

Vybrať kvalitné krmivo pre mačku nie je ľahké a nezaobídete sa pri tom bez základných znalostí o výžive mačiek. Poďme sa na to teda pozrieť, v tejto časti sa budeme venovať hlavne bielkovinám a sacharidom v krmive.
Nasledovať bude ešte druhá časť článku, kde si povieme zase niečo o tukoch a vláknine.

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky?
admin hlavní admin hlavní V utorok 21.02. 2023

Mačky sú mäsožravce, ktoré sú prispôsobené na konzumáciu krmív bohatých na bielkoviny, priemerný obsah tuku a veľmi nízky obsah sacharidov. Bohužiaľ v dnešnej dobe niektoré krmivá týmto nutričným požiadavkám nevyhovujú, často sa stretávame s vysokým podielom sacharidov a nedostatočným množstvom dobre stráviteľného proteínu. Mačky najlepšie trávia bielkoviny živočíšneho pôvodu, na obale niektorých krmív nájdete aj údaj koľko percent bielkovín je živočíšneho pôvodu, je to dobrý ukazovateľ kvality krmiva.

Obilniny sú bohužiaľ často súčasťou granúl pre mačky, obsahujú predovšetkým škrob, vlákninu, vitamíny a minerály. Škrob je pre telo zdrojom sacharidov, tie nadmerne dvíhajú hladinu krvnej glukózy - glykémiu, čo môže viesť k metabolickým ochoreniam ako je napríklad cukrovka. Pri vyššom podiele sacharidov v krmive sa zvyšuje výskyt hnačiek a zvracania u mačiek. Z toho vyplýva, že najlepším spôsobom prevencie zdravotných problémov je vhodná strava.
Obsah sacharidov sa na obale krmiva bohužiaľ neuvádza, avšak si ho môžeme dopočítať. Od 100% odpočítame obsah bielkovín, tukov, vlákniny, popolovín a vlhkosti aj v percentuálnej hodnote. Hľadajte teda krmivá ideálne bez obilnín s vyšším podielom bielkovín a tukov a nižším podielom sacharidov.

Mačky na rozdiel od psov majú vyššie požiadavky na obsah bielkovín – mačky v suchom krmive minimálne 29 % a u psov minimálne 12 %. Tieto bielkoviny nemôžu byť úplne z rastlinných zdrojov kvôli obsahu esenciálnych aminokyselín (nutne potrebných - telo si ich nevie samo vyrobiť). Je teda dobré hľadať krmivo, kde je veľká časť bielkovín živočíšneho pôvodu.

Mačky majú tiež špecifické požiadavky na obsah síry a niektorých konkrétnych aminokyselín ako sú taurín, arginín, metionín, tyrozín. Ďalej potrebujú v strave mať dostatočne zastúpené vitamíny skupiny B, kyselinu arachidovú, karnitín a vitamín D3 – pretože mačky ho nevedia syntetizovať v koži s pomocou UV žiarenia.

Dôležitá je aj kvalita surovín, ktorá súvisí s ich stráviteľnosťou. Ideálna je strava, ktorá má len jeden zdroj živočíšnych bielkovín – takzvané „single proteín“ receptúry.

Straviteľnosť proteínu záleží na jeho pôvode a spracovaní. Pretože mačky potrebujú vyšší obsah proteínu, je dôležité, aby bol dobre stráviteľný. Pokiaľ nie je dobre stráviteľný, tak sa budú zvyšky dostávať do hrubého čreva a môžu spôsobovať rozmnoženie mikroflóry, ktoré môže viesť k nadúvaniu a vodnatým hnačkám. Výkaly môžu byť cítiť viac po amoniaku a síre. Črevný imunitný systém môže reagovať alergicky na niektorý druh bielkovín, u týchto pacientov je vhodné zvoliť iný druh proteínu.

 

Ing. Jana Zikušková

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie