Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Výhody extrudovaného krmiva

Na trhu teraz nájdete mnoho foriem granúl pre psov, rôzne formy majú rôzne výhody aj nevýhody. Za nás ale stále víťazia výhody extrudovaných granúl, poďme sa pozrieť na to prečo.

Výhody extrudovaného krmiva
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 21.03. 2024

Extrudované granule sa kŕmia v obrovskom množstve po celom svete, prečo to tak je? Aké sú výhody extrúzie? A čo to vlastne je? Extrúzia je proces, pri ktorom sa zmiešané suroviny preženú extrudérom za vysokej teploty a tlaku. Prečo sa to robí?

Významne sa zvýši stráviteľnosť surovín, dochádza k zmazovateniu škrobu, čím sa stáva pre psov a mačky dobre stráviteľný, a navyše vďaka tomu držia granule svoj tvar.

Takto upravené krmivo má dlhú trvanlivosť. Vysokou teplotou pri spracovaní dôjde k zničeniu patogénov, vďaka ktorým by sa krmivo mohlo kaziť. Výhodou je nízka vlhkosť, takže pri správnom skladovaní krmivo neplesniví. Stačí použiť prírodné antioxidanty ako konzerváciu a krmivo vydrží. Nevýhodou je, že napučiavajú. Pri dávke granúl, na ktorú je pes zvyknutý to ale viac-menej nespôsobuje problémy.

Za studena lisované krmivá vyzerajú na prvý pohľad atraktívne. Nízka teplota pri spracovaní ale môže byť aj nevýhodou. Bez vysokej teploty nedôjde k zničeniu všetkých patogénov a môžu mať nižšiu stráviteľnosť. Lisované suroviny sú obvykle už pred lisovaním tepelne upravené, nedá sa do nich dať napríklad surová ryža alebo zemiaky. Ich výhodou je, že nebobtnajú.

Pečené granule nie sú všeobecne toľko rozšírené. Vyrába sa zmiešaním surovín na cesto, z ktorého sa urobí plát a vykrojené kúsky sa ďalej pečú, výroba je časovo náročnejšia ako extrúzia alebo lisovanie. Oproti extrudovanému krmivu nie je pečené tak trvanlivé.

Polosuché krmivá sú mäkšie a chuťovo atraktívne. Pri vyššej vlhkosti sa ale krmivo musí konzervovať, aby sa nezačalo čoskoro kaziť. Bohužiaľ používané konzervanty môžu mať pri dlhodobom kŕmení negatívne vedľajšie účinky.

Zrátané a podčiarknuté, za nás z toho vychádzajú najlepšie extrudované granule. Každý spôsob výroby si ale určite nachádza svojich spokojných zákazníkov a je dobre, že je na trhu taký pestrý výber.

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie