Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Catahoula čiže leopardí pes - pes pre mimoriadne tvrdú prácu

Louisianský leopardí pes môže byť pokojne jednofarebný, žíhaný, ale aj s pálením, čierny, žltý, čokoládový, červený. Nemusí mať len sklenené oči, ako je to v povedomí verejnosti, ale môže mať akúkoľvek farbu očí. Leopardie psy sú jedineční a to nielen vďaka škvrnité srsti.

Toto plemeno nie je doteraz medzinárodne uznané. Najviac psov tohto plemena je chované v USA. Do Európy bolo dovezené v roku 1998. Vzhľadom na značný záujmu sa tu toto plemeno veľmi dobre uchytilo. Veľkosť psov sa pohybuje od 55 do 66 cm a súk od 50 do 61 cm.

Catahoula čiže leopardí pes - pes pre mimoriadne tvrdú prácu
admin hlavní admin hlavní V pondelok 03.05. 2021

Povestný zápal, razancie a entuziazmus

Ako väčšina psov, i toto plemeno bolo stvorené pre prácu. Pre mimoriadne tvrdú prácu. V krajine svojho pôvodu sa stále tvrdo zamestnáva. Predovšetkým farmári a rančeri ho potrebujú pri svojej práci. Psy využívajú k samostatnému naháňanie prasiat a polodivého hovädzieho dobytka. Práve tieto zvieratá sú považované za najnebezpečnejšie výzvy pre všetky ovčiarske psy. Catahouly naháňajú zver z nebezpečných bažín. Vyrážajú s farmári na lov medvedíkov. Za tými psy dokážu vyliezť aj na strom. Louisianští psi dokážu naháňať tiež jelene a diviaky. A keď nenaháňajú, tak aspoň dlho hlási pod stromom, pretože k základným charakteristikám catahouly čoby poľovného plemena patrí hlasný štekot. Catahoula nie je len pes pre neúnavné stopovanie a vytrvalé honáctví, ale aj pre ochranu majetku.

Sfarbenie srsti

Prednosť má u plemena leopardieho psa sfarbenie merle. Merle je vzor srsti, na ktoré sa vyskytujú rôzne veľké nepravidelné plochy koncentrovaných, ale aj riedených farieb. U tohto plemena je považované za najtypickejšie. Merle zosvetlená miesta sú nerovnomerne rozložená po celom tele. Ďalším variantom je modré, sivé, čierne, pečeňové, červené biele a škvrnité sfarbenie. Znaky môžu byť čierne, trieslove, biele, červené alebo žltohnedé. Prípustné je aj jednofarebné sfarbenie - čierne, červene, žlte a čokoládové.

Charakterové vlastnosti

Leopardie psi to sú psy nielen osobitného vzhľadu, ale aj so zvláštnou minulosťou. V ich vlastnostiach sa spájajú rysy starých španielskych molosů, pôvodných indiánskych psov a európskych ovčiarskych psov a možno aj vlkov. Sú to ostrie a razantné psy, teritoriálne zameranie, ktorí sa do každej činnosti vrhajú s veľkým zápalom. Štandard plemena u nich otvorene pripúšťa agresívne správanie. Nikdy by sa však nemalo jednať o agresii zo strachu, ale skôr len o silne vyvinutý obranársky a teritoriálny pud, ktorý je aktivovaný v prípade ohrozenia.

Pre koho catahoula nie je vhodným psom

Človek, ktorý nemá skúsenosti so psami, nie je dostatočne rozhodný a sebaistý, bez prirodzenej autority, nedokáže byť pre tieto psy dobrým vodcom. Zvlášť samce dokážu byť silne dominantný, a tak potrebujú skúseného a suverénneho vodcu s prirodzene vodcovskými kvalitami. Majiteľ lousianského psa alebo psov by mal mať dostatočný cit pre toto plemeno a pochopenie pre jeho špecifiká. Catahouly sa rady a dobre učí, ale musí to byť pre nich činnosť dostatočne zábavná. Stále sa opakujúce cviky je po čase začnú nudiť. Navyše každý jedinec tohto druhu má iné predpoklady, a to by mal majiteľ vycítiť a v tomto smere ho rozvíjať. Ľudia, ktorí by sa radi zamerali pri výcviku svojich psov na disciplíny, ako sú obedience, alebo na poslušnosť a presnosť vykonaných cvikov, či na tanec so psami, by si mali vyberať medzi psami iného plemena.

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie