Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Čo robiť, keď sa váš pes pomočuje pri pozdrave?

Vyjadruje váš pes svoj obdiv a úžas nad niektorými osobami tak, že sa pred nimi vyciká? Nemáte potuchy, prečo to robí? Potom bude dobré zásobiť sa radšej dostatočným množstvom upratovacích prostriedkov a obrniť sa trpezlivosťou.

Čo robiť, keď sa váš pes pomočuje pri pozdrave?
admin hlavní admin hlavní V stredu 06.04. 2022

Bojácne psy nedokážu pred cudzími ľuďmi svoje močenie ovládať. Pri zoznamovaní sa s cudzími osobami sa skrátka pomočia strachy. Problémy tohto typu mávajú najčastejšie kokeršpanielé. Šteňatá nemajú dostatočne vyvinuté svalstvo, a tak nedokážu udržať moč a počúrajú sa, keď sú rozrušené. S pribúdajúcim vekom a spevnením svalstva obvykle tieto problémy odznievajú. Väčšina psov z toho nakoniec vyrastie.

Čo môže vyvolať submisívne postavenie psa

Submisívne chovanie u psa najčastejšie vyvolá človek svojou pozíciou, pokiaľ sa nad psa nakláňa, alebo silným hlasom, rozčúlením, rozpoložením či mohutnou postavou. Svojím submisívnym postavením pes dáva najavo, že nie je pre nikoho nebezpečný, nikomu nechce ublížiť a že teda nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Ďalšie príčiny submisívneho pomočovania

Nemusí to byť len vítanie sa s cudzími ľuďmi, čo u niektorých psov spôsobuje submisívne pomočovanie. Môže to byť napríklad aj hádka, krik, ostré pokarhanie, či iné udalosti v rodine či domácnosti, ktoré u submisívneho psa spôsobujú pomočovanie. Pes takto môže kapitulovať aj pod tlakom príliš silnej hudby. U týchto submisívnych psov môžeme obvykle pozorovať aj časté chvenie alebo krčenie sa. Ale psy, ktorí sú nadšení z návratu svojho majiteľa z práce, alebo z nákupu občas urobia aj kalužku, ale pritom sa svojho pána snažia zahrnúť svojou náklonnosťou, pusinkujú ho alebo na neho radostne vyskakujú a pritom vrtia chvostom na všetky strany.

Nedopúšťajte sa zásadnej chyby

Submisívne močiace psy nesmiete za ich počurávání trestať a ani peskovať. Bola by to chyba, ktorá by celú situáciu iba zhoršila. Aj keď vás počínanie vášho psa naštve, prejdite ho radšej bez akýchkoľvek komentárov. Je dobré na psa hovoriť miernym hlasom a nerozčuľovať sa, aby ste rýchlymi či výraznými gestami svojho psa ešte viac nerozrušili. Potom vezmite psa von vyvenčiť. Akonáhle sa mu podarí vyprázdniť sa vonku, chváľte ho čo najviac.

Priateľov zoznamujte so psom vonku

Ideálne je zoznamovať také psy s novými ľuďmi vonku, všetko by malo prebehnúť v pokoji, bez veľkých emócií. Priateľov skúste požiadať, aby si k vášmu psovi kľakli a nechali ho oňuchať ruku. Rozhodne by sa ale nemali nad psa nakláňať, aby si to pes nevyložil ako hrozbu. Lepšie je si sadnúť blízko psa a dať mu dosť času na priblíženie a zoznámenie sa. Ak odmení vášho psa malou maškrtou, bude to ideálne.

Buďte trpezliví

Váš citlivý pes potrebuje hlavne vašu trpezlivosť. Po niekoľkých takýchto príjemných stretnutiach s cudzími ľuďmi nakoniec jeho dobré skúsenosti prevážia nad tými zlými.

Plemená, ktoré trpia pomočovaním

Kokeršpanielé, čivavy, jazvečíky, anglickí buldoci a Kavalieri King Charles španielové sú plemená, ktoré majú problémy so submisivitou.

Zuzana Bohdalová

 

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie