Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Dedičné vady čistokrvných psov

Človek u psov dokázal cielenú plemenitbou zvýrazniť niektoré požadované vlastnosti. Šľachtenie čistokrvných psov kvôli prehliadkam sa v 19. storočí stalo veľmi populárne. Malo to však aj isté negatívne dôsledky. Niektoré dedičné chyby sa pevne usadili v jednotlivých pokrvných líniách rôznych plemien psov.

Dedičné vady čistokrvných psov
admin hlavní admin hlavní V pondelok 11.10. 2021

Aj keď bolo v mnohých prípadoch genetickej dolaďovanie psích plemien veľmi citlivé, vznikli u mnohých plemien dedičné chyby, ktorými trpia psi dodnes. Napríklad tuponosá plemená vznikla len kvôli ich líbivému vzhľadu, ale poznamenalo to ich zdravotný stav. Krátky ňufák je obmedzuje vo voľnom dýchanie. U veľkých plemien sa zase dedí sklon k ochoreniu bedier.

Dôvod nežiaduceho kríženie

Občas dopyt po niektorom z plemien silne prevýši ponuku a potom dôjde k nežiaducemu kríženiu podpriemerných jedincov. U niektorých plemien potom dedičné chyby môžu spôsobiť slepotu, u iných sklon k ochoreniu bedier a u ďalších treba ťažkosti s dýchaním. Sú však aj plemená, u ktorých šľachtenie viedlo k zanedbaniu povahy. Takí psy sa potom stávajú nevypočítateľnými.

Plemená ovplyvnená nevhodným krížením

Niektoré plemená sú na tom teraz po zdravotnej stránke horšie ako iná. Neblahé kríženie zasiahlo kokeršpanielov, menšie pudlov, nemecké ovčiaky, Cavalier King Charles španiely a mnohé ďalšie plemená. Dedičné chyby mnohých plemien sú všeobecne dosť známe, avšak, vždy je ťažké určiť, ktorí psy ich majú. Konkrétne u niektorých dedičných typov slepoty dôjde k prejavom choroby až v neskoršom veku. Takí psy majú často potomkov ešte oveľa skôr, než u nich slepota prepukne. Na potomkov potom prechádzajú dedičné dispozície k týmto zdravotným ťažkostiam. Ešte ťažšie sa dá určiť, ktorý pes trpí poruchami správania alebo je skrytým nositeľom genetickej chyby. To je dôvod, prečo by psi, u ktorých boli zistené dedičné chyby, nemali byť nikdy používaní k chovu.

Plemená trpiace dedičnými vadami

Tuponosá plemená psov ako sú napríklad mopsové, majú vystúpené oči, ktoré sú náchylné na ochorenia a ich skrátená nosová partia býva príčinou dýchacích ťažkostí a navyše aj zníženého odtoku sĺz. Záhyby na koži ňufáku u týchto plemien môžu veľmi bolestivo hnisať. Von Willebrandtovej choroba je dedičné ochorenie krvných doštičiek, ktoré vedie k nečakanému a nevysvetliteľnému krvácanie. Prejavuje sa napríklad u anglických a írskych setrov, ďalej u rotvajlerov, dobermanov, zlatých retrieverov a sibírskych husky. K vzácnym dedičným chorobám patria napríklad zelený zákal, ktorý sa prejavuje u bíglov, anglických a amerických kokeršpanielov, čiváv a sibírskych husky. Známym dedičným ochorením je tiež dysplázia bedier. Tá postihuje labradorské retrívery, čau čau, anglické špringeršpaniele, nemecké ovčiaky, rotvajlerov a ďalšie plemená obzvlášť psov veľkého rastu.

Včasné testy môžu preukázať dispozície

Prítomnosť určitých dedičných chýb môže byť odhalená pomocou včasných testov. Amatérski chovatelia by mali nechať svoje psy vždy včas skontrolovať veterinárom.

Zuzana Bohdalová

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie