Enrichment pre psov
Možno ste sa už niekedy, napríklad na komentovanej prehliadke v zoologickej záhrade, stretli s pojmom enrichment. Ten by sa dal doslova preložiť ako obohacovanie. O čo presne ide v prípade zvierat a môžeme enrichment sprostredkovať aj svojim psom?
V prípade enrichmentu ide zjednodušene o to, že zvieratám držaným v zajatí sprostredkujeme určité aktivity a činnosti, ktoré napodobňujú ich tradičné aktivity z voľnej prírody, čo prispieva k zlepšeniu duševného i fyzického stavu zvieraťa. Cieľom je narušiť zvieraťu každodenný stereotyp a sprostredkovať určitý prvok spestrenia – aj preto je ale veľmi vhodné striedať a obmieňať jednotlivé aktivity, pretože ani tie by sa nemali stať stereotypom.
Medzi najčastejšie spôsoby, ktorými môžeme obohatiť život našich psov, patrí enrichment zmyslový a potravinový, prípadne využitie najrôznejších hračiek. Samozrejmosťou potom je aj kombinácia vyššie uvedených.
Poďme sa teraz pozrieť na konkrétne tipy, ako môžete ozvláštniť svojmu maznáčikovi jeho každodennú rutinu.
Čuchanie
Čuch je pre psov jedným z dominantných zmyslov a jeho používanie má na psy dokonca relaxačné účinky. V dnešnej dobe nie je problém zohnať čuchacie dečky najrôznejších tvarov, farieb a veľkostí, do ktorých následne schováte maškrty a necháte psíka čuchať a hľadať. Rozhodne tiež neurobíte chybu, ak niekedy rôzne v priestore chlpáčovi schováte napríklad časť večere (horšie to teda budú mať barfari :-)), pretože aj vo voľnej prírode si zvieratá musia potravu obstarať samé - a tým presne naplníte podstatu enrichmentu.
Skvelou aktivitou je tiež tzv. Hersenwerk, pri ktorom je opäť úlohou nenáročným spôsobom získať potravu/maškrty vo vymedzenom priestore. Podstatou správne vytvoreného Hersenwerku navyše nie je zapojiť len čuch, ale aj všetky ostatné psie zmysly. Prevádzkovať ho môžeme doma aj vonku a výhodou je, že potrebovať budeme bežne dostupné materiály, napríklad krabice, šišky, listy, slamky atď. Pokiaľ sa o Hersenwerku chcete dozvedieť viac, existujú u nás dokonca knihy, ktoré sa touto témou podrobne zaoberajú.
Hlavolamy pre psov
Zatiaľ čo cieľom vyššie spomínaného Hersenwerku je v prvom rade uvoľnenie a relaxácia, pri psích hlavolamoch sa musí náš štvornohý parťák naozaj usilovne snažiť, aby schovanú dobrotu našiel a dostal odniekiaľ von. Opäť môžeme kúpiť najrôznejšie typy hlavolamov, ktoré majú často výrobcom stanovený určitý stupeň úrovne. Vyberajte ale skutočne tie, ktoré má váš pes šancu vyriešiť, pretože v prípade príliš ťažkých hlavolamov sa objavuje frustrácia a s ňou spojené správanie (napr. mlátenie labkou do hlavolamu, hryzenie atď.), čo rozhodne nie je účelom.
Plniace hračky
Jednou z aktivít, ktorá môže psovi simulovať získavanie potravy tak ako vo voľnej prírode, sú všemožné plniace hračky. Podľa typu hračky ich môžete naplniť granulami, maškrtami rôznych tvarov a veľkostí alebo napríklad špeciálnymi pastami, konzervou, prípadne aj tvarohom a pod. Chlupáč má potom za úlohu dostať všetky dobroty von, čo ho aj na nejakú dobu zabaví. V lete potom môžete niektoré hračky dať s náplňou do mrazničky alebo chladničky a pripraviť tak príjemné ochladenie v teplých dňoch.
Lízacie podložky
Princíp lízacích podložiek spočíva v tom, že ich potrite napríklad konzervou, ktorou sa následne psík zo záhybov snaží získať jazykom. Lízaciu podložku používajte skôr len raz za čas, pretože z lízania ako takého sa môže u psov vyvinúť nepríjemný zlozvyk, ktorý rozhodne nechceme vytvoriť takto umelo. Pes si potom napríklad z nudy alebo v strese neustále olizuje packy atď. Každopádne tu platí, že pokiaľ to nebudeme preháňať, lízacia podložka je určite jedným zo spôsobov, ako každodenný stereotyp narušiť pre psa určite zábavným a upokojujúcim spôsobom. A na druhú stranu pokiaľ máte psíka, ktorý si tento zlozvyk vyvinul už sám od seba, je lízacia podložka možnosť, ako jeho pozornosť presmerovať k niečomu vhodnejšiemu, než je olizovanie práve spomínaných častí tela.
Medzi ďalšie spôsoby enrichmentu patria samozrejme napríklad aj prechádzky, ideálne čo najčastejšie na nové miesta, stretávanie a hra s inými psami, aportovanie, preťahovanie a veľa ďalšieho. A podobným spôsobom môžete zaistiť enrichment aj svojim mačkám, alebo dokonca škrečkom, králikom, papagájom a ďalším domácim miláčikom. U tých je samozrejme aktivity potrebné prispôsobiť ich potrebám, ale princíp je vždy rovnaký.
Tomáš Řezáč