Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Horská turistika so psom

Radi chodíte po horách? A beriete so sebou radi vášho psíka alebo to plánujete? Prinášame vám článok od skúsenej psíčkarky Terezy Brožkové, ktorá sa s vami podelí o svoje skúsenosti.

Horská turistika so psom
admin hlavní admin hlavní V stredu 07.06. 2023

Cestovanie so psom a vyhľadávanie destinácií s horskou turistikou, kam môžeme nášho štvornohého kamaráta vziať so sebou, za posledné roky dosť pribudlo. A to je samozrejme dobre, ale musíme brať do úvahy, že nie každý pes je schopný takú horskú túru zvládnuť bez prípravy alebo potrebného vybavenia.

Okrem toho, že musíme dbať na fyzické možnosti psa, či už je to rozpálený asfalt na dovolenke pri mori alebo kamenistá cesta na horách (čo môžeme do istej miery riešiť ochrannými topánočkami), je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako psa v týchto podmienkach kŕmiť. Pokiaľ ideme do hôr a chceme mať čo najľahší batoh, je samozrejme variant nejakého ľahkého sušeného krmiva, ale pokiaľ na to pes nie je zvyknutý, skôr by sme mu tým spôsobili zažívacie problémy. Ja kŕmim granulami Marp a prvá vec, ktorú dávam do batohu, sú práve granule. A to hlavne v prípade, že je v pláne viacdňový výlet s prespaním v prírode.

Dôležité je aj veľké množstvo vody. Tú môžeme v prípade nutnosti vziať aj v horských potôčikoch, ale pozor na znečistenie napríklad od kráv, ktoré vypásajú horské lúky. Je dobré so sebou pribaliť aj filter na vodu.

Skvelým variantom na doplnenie energie sú rôzne vaničky a konzervy, ideálne ešte zaliate vodou alebo vývarom. Sú skladné a pre psa veľmi chutné, takže pokiaľ nechce piť, je to dobrý spôsob, ako do neho tekutiny dostať. Musíme si uvedomiť, že pes rovnako ako človek po výkone potrebuje doplniť živiny, takže aj na jednodenné výlety vždy berieme práve aspoň konzervu pre psa. Opäť je ale dôležité psa na konzervy dopredu zvyknúť. Nemôžeme mu ju prvýkrát naservírovať na výlete.

Dlhodobo je dobré psovi tiež dávať doplnky stravy, predovšetkým kĺbovú výživu (napríklad Alavis) a udržovať psa v skvelej kondícii. Nemôžeme vziať psa z gauča na 30 km do hôr. Je dôležité, aby si to pes tiež užil a my ho so sebou nebrali iba, pretože nemáme iného parťáka na výlet.

Pre váhajúcich prikladáme ešte pár fotiek, ako môže váš výlet so psíkmi do hôr vyzerať.

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie