Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Na čo sa pýtať chovateľa pred zaobstaraním šteňaťa

Nie každý výber šteňaťa môže byť šťastný. Ako postupovať pri jeho výbere, aby sme vybrali čo najlepšie? Základom je dobrá informovanosť o chovateľovi, rodičoch šteňaťa, samotnom šteniatku a návšteva chovateľa priamo v mieste, kde šteňatá odchováva.

Na čo sa pýtať chovateľa pred zaobstaraním šteňaťa
admin hlavní admin hlavní V pondelok 17.04. 2023

Pri ponuke, že vám šteňa doručí až do domu a vy sa nemusíte obťažovať k chovateľovi jazdiť, radšej rovno zaveste telefón!!

Praktické rady pre výber šteňaťa

BVA (British Veterinary Association) pred nedávnom vydala veľmi užitočné informačné materiály ako na kúpu šteňaťa, na čo sa zamerať, aby sa zvýšila pravdepodobnosť nákupu od slušného chovateľa.

Kľúčové oblasti, na ktoré je dobré sa zamerať pred kúpou šteňaťa:

Informácie o suke:

Základné údaje: vek, číslo čipu, registrácia v chovateľskom klube, organizácii

Údaje o zdravotnom stave sučky:

 • Podstúpila suka pôrod cisárskym rezom?  Prípadne koľko ich bolo vrátane posledného. Sučky, ktoré už rodili cisárskym rezom 2x, by ďalej nemali byť využívané v chove, najlepšie by nemali byť na chov používané vôbec, a to ani ich dcéry. Niektoré plemená už prakticky prirodzene rodiť nedokážu (anglický buldog).
 • Koľko vrhov už mala? Medzi dvoma vrhmi musí byť pauza, žiadne krytie hneď na prvej ruji, čím viac vrhov, tým viac na zváženú – aká je vlastne starostlivosť o matku, keď každá gravidita, pôrod i dojčenie predstavujú obrovskú záťaž, aké potom asi budú šteňatá?
 • Aký bol vek pri prvej gravidite, a bolo to pri jej prvej ruji? Pohlavná zrelosť prichádza skôr ako tá fyzická, tzn. síce zvieratá už môžu mať potomkov, ale ich vlastné telo ešte stále rastie a vyvíja sa, preto nie je prípustné kryť sučku hneď na jej prvú ruju a bez dosiahnutia požadovaného veku, podľa českej legislatívy sú krytia alebo umelá inseminácia psa prípustné u:
 1. malých plemien do 50 cm kohútikovej výšky odo dňa ukončeného 14 mesiaca veku až do dňa ukončeného 8 roku veku u sučky, u samca psa odo dňa ukončeného 14 mesiaca veku,
 2. veľkých plemien nad 50 cm kohútikovej výšky odo dňa ukončeného 17 mesiaca veku až do dňa ukončeného 8 roku veku u sučky, u samca psa odo dňa ukončeného 17 mesiaca veku

+ u sučky, ktorá ukončila ôsmy rok veku je možná gravidita len na základe písomného potvrdenia súkromného veterinárneho lekára.

 • Očkovací preukaz sučky a očkovanie v ňom sú aktuálne? Veľmi dôležité pre imunitu novonarodených šteniat - protilátky prechádzajú cez placentu a do mledziva a zaisťujú ochranu v čase, keď vlastný imunitný systém mláďat ešte nie je dostatočne vyzretý, tzv. imunitné okno znamená obdobie, kedy šteňa nie je dostatočne chránené = nemá ani protilátky od matky, ani vlastný imunitný systém ešte nepracuje dostatočne. Čím väčšie imunitné okno je, tým väčšie riziko, že šteňa ochorie. Pamätajte tiež, že očkovanie je možné dať až od určitého veku šteňaťa, kedy vieme, že imunitný systém zareaguje na vakcináciu tak, ako potrebujeme.
 • Kedy a čím bola naposledy odčervená? Zabránenie prenosu parazitov na šteňa.
 • Podstúpila suka operáciu nejakej vady, ktorá je prenášaná geneticky? V našich podmienkach je najčastejšou vadou dysplázia bedrového kĺbu, ale mnoho plemien má svoje špecifiká a ochorenia, na ktoré sa dá často testovať.

 

Informácie o psovi:

Základné údaje:vek, číslo čipu, registrácia v chovateľskom klube, organizácii

Údaje o zdravotnom stave psa:

 • Podstúpil pes operáciu nejakej vady, ktorá je prenášaná geneticky?

 

Informácie o šteniatku:

Základné údaje: dátum narodenia, pohlavie, plemeno (kríženec - plemeno matky, plemeno otca), farba a špecifické znaky, narodil/a sa cisárskym rezom, registrácia v chovateľskom klube, organizácii, záznamy o očkovaní, odčervenie a čip pred predajom

Údaje o zdravotnom stave šteňaťa a prostredia, kde je držané:

 • Kupírovaný chvost? = Odstránenie tiež časti miechy. V mnohých krajinách je kupírovanie chvostíkov úplne zakázané, väčšinou povolené len zo zdravotných dôvodov (vážne poranenia a pod). K takému šteniatku je dobré mať oficiálne potvrdenie od veterinárneho lekára, že to bolo vykonané z vážnych zdravotných dôvodov. V našich podmienkach sa môžete stretnúť predovšetkým s tým, že vám takého psa odmietnu prijať do klubu, rad klubov kupírovanie chvostov priamo zakazuje). Pre psa je chvost veľmi dôležitým prostriedkom dorozumievania (s pahýľom to veľmi nejde). Títo psi bývajú častejšie vystavení agresívnym útokom iných psov, a to len z dôvodu nedorozumenia. Chvost je tiež predĺžením chrbtice (pre psa znamená kupírovaný chvost nielen stratu komunikačného prostriedku, ale aj chronickú bolesť, a tým aj zvýšenú citlivosť na bolesť).
 • Bolo už u veterinára s niečím liečené? Čo najskôr zakúpené šteňa ukážte svojmu veterinárnemu lekárovi, nezabudnite, že aj zakúpené zviera je možné podľa Občianskeho zákonníka reklamovať, ale všetko má svoje lehoty reklamácie.
 • Súčasná hmotnosť?
 • Akým krmivom je kŕmený, dostane so sebou toto krmivo aspoň na týždeň? Šteňatá majú veľmi citlivý zažívací trakt. Každá zmena sa môže prejaviť zažívacími problémami. Už len to, že si ho donesiete domov je pre neho veľmi stresujúce = zaťažujúce. Pokojne doneste od chovateľa kúsok handričky z pelechu šteniat a dajte ho spolu s termoforom do jeho nového pelechu, bude tak mať pocit, že je mama stále nablízku. Zmenu krmiva nechajte na dobu, kým sa šteňa rozhliada.
 • Je šteňa učené vykonávať potrebu vonku ešte pred vlastným predajom? Šteňatá sa učia už v ranom veku na aký povrch vylučujú, tento povrh (alebo jemu podobný) potom vyhľadávajú. Problém býva hlavne u bytovo odchovávaných psov učených na plienku, alebo šteniat narodených v chladnejšom období jeseň-zima: šteňatá obzvlášť malých plemien obvykle do odstavu a predaja vôbec neopustia byt a zvyknú si chodiť na plienku alebo na noviny, nie sú otužilé a vonkajšie prostredie je im nepríjemné. Prechádzky berú ako nezmyselný pánikov rozmar a vôbec ich nenapadne, že v tej zime by sa mala vyprázdniť. Šteňa vonku drží moč aj niekoľko hodín a zúfalo sa ponáhľa domov na svoj záchod. Niektorí majitelia to riešia tým, že plienku doma jednoducho zrušia a predpokladajú, že šteňa tak donúti robiť potrebu vonku. Lenže nešťastný psík potom doma hľadá taký povrch, ktorý sa najviac podobá jeho stratenému záchodu. Často je to koberec alebo aj vlastný pelech. Načo prichádzajú tresty. Aké asi musí byť také šteňa zmätené a bezradné – veď sa všemožne snaží byť čistotné! Predstavte si sami seba, keby ste tak dobehli s plným mechúrom domov a nenašli tam záchod (Žertová H., 2016).
 • Kde trávia väčšinu času? V klietke, v izolácii - "pokojná časť domu" = prostredie chudobné na podnety = tiež nebrať. Ak má zo šteňaťa vyrásť odvážny a vyrovnaný pes, potrebuje neustály kontakt s ľuďmi a ich láskyplné a šetrné zaobchádzanie + dobrý chovateľ nevydá šteňa pred dosiahnutím 8. týždňa veku, kedy sa už dokáže samo najesť, odvážne preskúmať terén, pokúsi sa uloviť a poraziť súrodencov. Zistite s kým a ako často je v kontakte - najlepšie častý kontakt so zvieratami aj s ľuďmi, a to aj s deťmi (vek medzi 3.-14. týždňom života šteňaťa je kriticky dôležitý pre to, ako bude neskôr na ľudí a rôzne nové situácie reagovať). Nedostatočná socializácia vedie k úzkostiam a strachu, a to už je len krôčik od agresívneho správania, preto pozorujte šteňa, ako sa správa, keď s ním zachádzajú dospelí aj deti (bežná manipulácia, nie týranie) a pokojne si doveďte svojich rodinných príslušníkov. Ak šteňa vykazuje známky odťažnosti, snahu sa vzdialiť, chúli sa, sťahuje chvost, schováva sa - radšej vyberte iné.
 • Bude mať už skúsenosti s nasadením obojku, vodítkom, bežnými zvukmi domácnosti (vysávač, mixér,...)? Raná skúsenosť s týmito vecami opäť pomáha šteniatku brať ich ako bežnú vec, ktorej nie je potrebné sa báť.
 • Budete mať skutočne možnosť ho navštíviť v prostredí, v ktorom vyrastá? Dobré je vidieť celý vrh – matku aj ostatné šteňatá. Pozorujte aj ich správanie a ich zdravotný stav, aj to, či skutočne ide o matku šteňaťa (zväčšené bradavky,..).
 • Rodokmeň a preukaz pôvodu? Pátrajte po genetike, príbuzenskej plemenitbe (inbreeding), DNA testoch - teda príbuzenské vzťahy rodičov a prenos možných vad (je dobré sa vyhnúť šteňatám pochádzajúcim nielen zo vzťahov matka-syn, otec-dcéra, brat-sestra, ale aj strýko-neter, teta -synovec, babička-vnuk, starý otec-vnučka). Vyhnite sa šteňatám, kde je koeficient inbreedingu vyšší ako 12,5 alebo vyšší ako je typické pre dané plemeno. U väčšiny dedične podmienených chorôb je tzv. recesívna somatická dedičnosť a nezmyselné z tohto pohľadu býva napr. tvrdenie, že „to zdedil po otcovi, moja fena nič také nedáva.“(Tichá V., 2020).

 

Nezabudnite, že budúci chovateľ má podľa zákona 246/1992 Zb. v Českej republike nárok od právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá obchoduje so zvieratami určenými pre záujmové chovy, na bezplatné poskytnutie podrobných informácií o podmienkach chovu, vrátane spôsobu kŕmenia, a starostlivosti o zdravie a pohodu kupovaného zvieraťa, a to aj písomne.

Je dobré vedieť, že pojem "množiareň" je novo definovaný aj v českej legislatíve (novela 501/2020 Zb. zákona 246/1992). Podľa tejto novely je zakázaný chov psov alebo mačiek, vrátane ich rozmnožovania, v zariadení, vrátane bytu, v ktorom sú chované a rozmnožované psy alebo mačky v nevhodných podmienkach, ktoré spôsobujú ich utrpenie, a vo väčšom počte, ktorý im neumožňuje uspokojovať ich fyziologické, biologické alebo etologické potreby (ďalej len „množiareň“). Množiarňou sa rozumie zariadenie, vrátane bytu, uvedené vo prvej vete, aj keď nie je hlavným cieľom činnosti chovateľa rozmnožovania zvierat alebo dosiahnutia zisku.

Podnikatelia, ktorí prevádzkujú chov psov ako živnosť a chovatelia troch a viacerých súk, na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje povinnosť svojej chovy hlásiť SVS (Štátna veterinárna správa), budú musieť novo viesť evidenciu predaných a darovaných šteniat a poskytnúť pri predaji šteniat novému chovateľovi informácie o kŕmenie šteňaťa a starostlivosť o nehoZáznamy o narodených šteniatkach budú chovatelia musieť zapisovať do tzv. evidenčných listov. Tieto evidenčné listy (formulár bude k dispozícii na webe ministerstva poľnohospodárstva), budú povinne uchovávať tri roky od konkrétneho vrhu. Kópiu evidenčného listu (alebo iný dokument, ktorý bude obsahovať rovnaké údaje) dostane nový majiteľ ku kupovanému šteniatku. 

Nové ustanovenie zákona taktiež priamo zakazuje predaj či odovzdanie psa alebo mačky na verejnom priestranstve. K odovzdávaniu zvierat z nelegálnych chovov v nevhodných podmienkach totiž často dochádza na odľahlých parkoviskách či iných miestach.

Zdroje:

Novela zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání

Vyhláška č. 384/2021 Sb., Vyhláška o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování

SVS (Státní veterinární správa): Jaké hlavní změny přináší novela zákona na ochranu zvířat pro chovatele psů a koček?. Dostupné na: https://www.svscr.cz/jake-hlavni-zmeny-prinasi-novela-zakona-na-ochranu-zvirat-pro-chovatele-psu-a-kocek/

BVA (British Veterinary Association):  The Puppy Contract. Dostupné na: http://puppycontract.org.uk/

Mellor DJ. Tail Docking of Canine Puppies: Reassessment of the Tail's Role in Communication, the Acute Pain Caused by Docking and Interpretation of Behavioural Responses. Animals (Basel). 2018 May 31;8(6):82. doi: 10.3390/ani8060082. PMID: 29857482; PMCID: PMC6028921.

Ministry for Primary Industries: Canine Tail Docking Independent Report. Dostupné na: https://www.mpi.govt.nz/dmsdocument/19013-canine-tail-docking-independent-report

Coren S.: Long Tails Versus Short Tails and Canine Communication

Dogs with short or docked tails have communication difficulties. Psychology Today, 2012. Dostupné na: ttps://www.psychologytoday.com/gb/blog/canine-corner/201202/long-tails-versus-short-tails-and-canine-communication

Kubíková V.: Jak reklamovat vady u koupeného zvířete? Dostupné na: https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/reklamace-zakoupeneho-zvirete/

Žertová H.: Jak je to s čistotností. Dostupné na: http://www.hanazertova.cz/jak-je-to-s-cistotnosti/

Žertová H.: Od štěněte ke psu. MVDr. Hana Žertová, Brno, 2017, 157 s.

Tichá V.: Otazníky kolem genetických vyšetření. Labvet blog, 2020. Dostupné na: https://labvet.cz/blog/otazniky-kolem-genetickych-vysetreni/

MVDr. kateřina Karásková

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie