Príznaky nadmerného smädu u psov
Za teplých slnečných dní nie je ťažké odhaliť príčinu psovi smädu. Zvlášť psy s hustou srsťou majú v horúčave väčší smäd. Neuhasiteľný smäd a neustále prázdna miska na vodu však môžu u psa predznamenávať vážny problém. Pokiaľ nastane problém aj u vášho psa, váš veterinár vás pravdepodobne požiada, aby ste zaznamenávali množstvo vody, ktorú váš pes vypije.
Čím je vyvolaný bežný smäd
Psy často ťažko oddychujú, aby sa ochladili. Z pľúc sa im pritom odparujú tekutiny. To je tiež dôvod, prečo dochádza u psov zatvorených za sparných dní v autách alebo v miestnostiach bez ventilácie, k dehydratácii. Pes musí stratu týchto tekutín doplniť a musí sa napiť. Psy, ktorí radi behajú a naháňajú sa s ostatnými psami, budú tiež viac a nápadne piť. Výdajom tekutín sa ochladzovali. Rovnako dojčiace alebo gravidná fena má väčšiu spotrebu tekutín. Suché kŕmenie obsahuje obvykle len 9% tekutín, zatiaľ čo niektoré konzervované psie žrádlo obsahuje až 80% vody. Aj tu je jasné, že pes kŕmený suchou stravou bude musieť piť o poznanie viac.
Príznaky nadmerného smädu
Ak je váš pes nadmerne smädný, spoznáte to podľa viacerých znakov. Jeho pitie trvá dlhšiu dobu, často obchádza misku s vodou, pes sa od misky príliš nevzďaľuje a môže sa stať, že dokonca zaspí s hlavou opretou o okraj misky. Niekedy psi pijú aj na neobvyklých miestach, z kaluží, vtáčích kúpalísk alebo zo záchodovej misy. Ich miska býva častejšie prázdna. Naviac tiež smädní psi častejšie močí.
Keď nie je niečo v poriadku
Nadmerný smäd často prichádza s niektorou s chorobou alebo s úrazom. Pes po zvracanie, hnačke alebo s povrchovými popáleninami pije vždy viac, aby doplnil stratu tekutín. Viac pijú aj psi, ktorí musia užívať diuretiká alebo steroidy. Vo všetkých týchto prípadoch odporúčajú veterinári podávať psom viac vody.
Pátranie po pôvode smädu
Niekedy však nastávajú prípady, kedy po pôvode smädu u psa pátrame márne. Vtedy je nutné kontaktovať veterinára a svojho psa nechať dôkladne vyšetriť. Na určenie príčiny psieho nadmerného pitia výrazne prispeje záznam o vypitom množstvo tekutín za posledných 24 hodín a tiež vzorku psie moču.
Ako merať vypitej tekutiny
Na miske, odkiaľ pes prijíma vodu, urobte vopred značku. Počas dňa potom psovi do misky dopĺňajte vodu po odmerkách, a to vždy až po značku a hneď si zapíšte, koľko vody ste psovi do misky pridali. V konečnom súčte uvidíte prehľad toho, koľko vody váš pes vypil.
Zvýšené pitie ako dôsledok horúčky či iného ochorenia
Zvlášť ak je horúčka u psa sprevádzaná hnačkou alebo vracaním, môže byť jej dôsledkom zvýšenej pitie. Nadmerné pitie môže byť aj príznakom porúch metabolizmu organizmu. Pri zlej práci obličiek k tomu dochádza preto, že pes častejšie močí. Aj psy trpiacich poruchami psychologickými môžu častejšie piť, aj oni totiž častejšie močí. Väčšia smäd vyvolávajú aj niektoré typy malígnych nádorov. Zvyšujú totiž hladinu vápnika v krvi, a tá potom vedie k nadmernému výdaju tekutín.
Ďalšie choroby vedúce k zvýšenému smäde
Tiež rad hormonálnych porúch sa u psov prejavuje nadmerným pitím. Napríklad môže ísť o Cushingov syndróm, teda o poruchu funkcie nadobličiek, ďalej o diabetes insipidus, ktorý postihuje hypofýzu, alebo o diabetes mellitus - cukrovku. U cukrovky pankreas nevytvára hormón inzulín, ktorý upravuje hladinu glukózy v krvi. Bohužiaľ je táto choroba u psov pomerne bežná. Neliečená cukrovka vedie k veľmi vážnemu ochoreniu. Psy prestávajú močiť, upadnú do kómy a nakoniec zomrú. Vyváženou diétou, denné injekcií inzulínu a úmernou fyzickou záťažou sa dá táto choroba udržať pod kontrolou.