Vybavenie na canicross
V prvom článku Než začnete s canicrossom sme sa pozreli na to, ako so psíkom pracujeme do chvíle, než ho prvýkrát zapriahneme do canicrossového postroja a vyskúšame skutočný ťah.
V dnešnom článku sa zameriame na canicrossové vybavenie. To nám umožňuje nielen ťah ako taký, ale zvyšuje aj jeho efektivitu a bezpečnosť našej aj štvornožcov. V canicrosse sa nezaobídeme bez postroja na psa, sedáku, odpruženého vodítka a kvalitných trailových topánok, pretože so psom by sme mali samozrejme behať prevažne po lesných cestách s minimom asfaltu. Vzhľadom na to, že v ČR má canicross dlhoročnú tradíciu a radí sa medzi tradičné psie športy, nájdete tu niektoré špecializované firmy, ktoré vášmu psiemu parťákovi vyberú postroj doslova na mieru. Nemusíte sa potom báť, že ho bude niekde tlačiť, škrtiť či inak brániť v prirodzenom pohybe.
Pri voľbe postroja musíme zohľadniť najmä to, aký typ aktivity sa chystáme so svojim psím parťákom prevádzkovať. Pokiaľ sa jedná o klasický mushing, jednoznačne by som odporučil dlhý postroj, ktorý vášmu parťákovi efektívne rozloží sily a umožní sa do ťahu poriadne oprieť. Možno sa však chystáte na niektoré prekážkové preteky či dlhý trek, kde je potrebná možnosť rýchlej manipulácie so psom. Tu by som odporučil skôr krátky postroj. Ten je ideálny aj na bežné výlety či cestovanie autom. Následne je dôležité myslieť na jeho pravidelnú údržbu, aby ste ho mnohokrát čo i len jednoduchým opláchnutím zbavili drobných nečistôt, piesku a iných častíc, ktoré by vášmu psovi mohli spôsobovať drobné odreniny apod. Výhodou dnešných postrojov je potom to, že majú spravidla veľmi dlhú životnosť a už spomínanú jednoduchú údržbu. Vyberať môžete aj z pomerne veľkého množstva značiek a typov, prípadne si postroj nechať dokonca ušiť na mieru.
Druhou časťou canicrossového vybavenia je sedák, ktorý by vám mal dobre padnúť. To znamená, že v pohybe by nemal nikam schádzať ani vychádzať. Nemal by vás prehýbať v pleciach a spôsobovať bolestivosť chrbta či iné ťažkosti. Do dobrého sedáku sa oplatí investovať, pretože tým skutočne šetríte svoje zdravie.
Spojenie medzi vami a psom potom zaisťuje canicrossové vodítko. Pokiaľ chcete mať možnosť štvornožke v prípade potreby rýchlo stiahnuť, odporučil by som skôr vodítko s pevnou časťou a amortizérom. Skúsenejšie závodné tímy potom môžu siahnuť po celoodpružených vodidlách. V prípade závodných ambícií je potom dôležité pamätať na to, že v závodoch canicrossárov nesmie mať v natiahnutom stave vodítko viac ako 2 metre. Pri preberaní pretekárov sa práve dĺžka vodítka aj preskúmava, tak aby ste na to boli pripravení. V neposlednom rade si dajte pozor na vodítka, ktoré majú karabínu na oboch koncoch – zdá sa to síce ako praktická záležitosť, ale ak by sa karabína na vašej strane (teda tá pripevnená k sedáku) v ťahu náhodne uvoľnila, môže dôjsť k škaredému poraneniu psa. Lepšie je teda vyberať vodítko, ktoré má karabínu len na jednej strane.
A rovnako ako v klasickom behu, aj v canicrosse obzvlášť platí, že vhodná obuv je základ. Vzhľadom k tomu, že canicross budete najčastejšie prevádzkovať v lesnom, často podmáčanom a zabahnenom teréne, odporúčam kvalitnú trailovú obuv, ktorá vás podrží a bude vám oporou. Najhoršou zvolenou možnosťou sú topánky s hladkou podrážkou, kedy si v teréne pripadáte ako na ľade. Vhodnou obuvou nakoniec šetríte aj svoj pohybový aparát, ktorý je nevyhnutný na to, aby ste sa mohli canicrossu venovať naplno a dlho.
V budúcom článku by sme sa pozreli na základné canicrossové rituály.
Tomáš Řezáč