Z pohotovosti - hypoglykémia u šteniat
Víkendy a sviatky pôsobia ako magnet na problémy, aspoň to tak vyzerá na mnohých veterinárnych pracoviskách, ktoré poskytujú pohotovostné služby. Ak opomenieme prípady: ”Našiel som na psovi kliešť….” či „Môj pes už týždeň zvracia,... a nelepší sa to!“, sú tu aj naozaj akútne prípady, ktoré majú veľmi rýchly priebeh, a zvieratku môže ísť o život. Jedným z takýchto stavov je hypoglykémia šteniat.
Hypoglykémia u šteniat
Pod pojmom hypoglykémia šteniat si predstavme nízku hladinu glukózy v krvi. Glukóza je nenahraditeľným zdrojom energie pre vybrané bunky v tele, bez tohto cukru nedokážu fungovať napr. červené krvinky, ale ani neuróny (mozog). Glukóza pochádza z potravy a v tele je uchovávaná v podobe glykogénu, jeho rozbúraním telo spätne glukózu získava.
Najčastejšie tento stav postihuje mačiatka a šteňatá toy plemien, vyhlásení sú tým predovšetkým mini šteňatá yorkšírskeho teriéra do veku 4-5 mesiacov, ale môže sa objaviť aj v neskoršom veku. Prečo práve toy plemená? Ich metabolizmus je v porovnaní s veľkými plemenami relatívne rýchlejší a potrebujú tak viac energie na jednotku telesnej hmotnosti. U mláďat sa však organizmus ešte len vyvíja, a tak metabolizmus sacharidov a tukov nejde tak, ako by predovšetkým v záťažových situáciách bolo treba. Navyše ich maličké telíčka nemajú ani dostatočné osvalenie a tým si nie sú schopní vytvoriť dobré zásoby glykogénu (glukózy). Pokiaľ sa k tomu pridá nedostatočný a nepravidelný prísun energie z krmiva, je problém na svete. Nehovoriac o tom, že táto drobotína je náchylná aj na hypotermiu (znížená telesná teplota) a výnimkou u nich nie sú ani vrodené ochorenia (pr. pečeň - portosystémový skrat/shunt). V stresových situáciách tak spotreba glukózy preváži nad jej doplňovaním.
Prvými príznakmi hypoglykémie bývajú ospalosť, slabosť, strata záujmu o okolie, ľahostajný pohľad, rozšírené zreničky, zmätenosť, môže nasledovať zvýšená salivácia (slinenie), vracanie, poruchy koordinácie (mozog nemá energiu), zášklby. Zaznamenať môžete aj pokles telesnej teploty (tras) či bledosť slizníc. V ťažších prípadoch kŕče (často majitelia uvádza, že to vyzeralo na epileptický záchvat). Bez rýchlej pomoci môže prísť kóma a smrť, tento stav tak vyžaduje okamžitý zásah veterinárneho lekára.
Dobrou správou je, že sa hypoglykémii dá do určitej miery predísť, alebo aspoň zasiahnuť včas a zmierniť tak následky. Základným pravidlom je, že tieto šteňatá musia jesť často a je nutné ich brániť pred zbytočným stresom a prechladnutím. Vyhýbajte sa tak:
- prehnané manipulácii, dlhému hraniu (potrebujú pokoj na odpočinok, spánok a pravidelnú baštu)
- obmedzte cestovanie s nimi, kým nepovyrastú (cca do pol roka veku)
- obmedzte zmeny v domácnosti, návštevy psích salónov,...
- dbajte na predkladanie nutrične kvalitných krmív, nemeňte krmivá veľmi často (môže vyvolať hnačku)
- nespoliehajte sa len na predkladanie tvrdých suchých granúl, aspoň do doby, než vymenia zuby (hryzacie schopnosti týchto šteniat nie sú nijako závratné - ak pominieme cielené deštrukčné správanie), samotná výmena zubov je pre nich nepríjemná, a tým aj stresujúce
- nepodceňujte stratu apetítu, akékoľvek ochorenie je pre nich veľmi vysiľujúce
- pozor na dlhšie pobyty v chladnom prostredí
- pozor si dajte aj na očkovanie či odčervenie (nie všetky vakcíny sú rovnaké, na niektoré vakcíny sú častejšie nežiaduce reakcie, preto by sme sa im mali vyhnúť), odčervenie by nemalo byť vykonávané v čase vakcinácie, ale nutné je, prítomnosť črevných parazitov u nich môže viesť aj k hypoglykémii
- možný dôsledok vrodeného ochorenia (portosystémový skrat,... - nutné zvážiť predovšetkým u tých, kde sa epizódy hypoglykémie opakujú aj v dospelosti)
- pozor na xylitol, ktorý môže u psov vyvolať hypoglykémiu (dávka už 0,03 g/kg telesnej hmotnosti môže viesť k ťažkému poklesu glukózy, xylitol stimuluje až 2,5-7x viac vyplavenia inzulínu ako samotná glukóza), toto platí u všetkých psov
U predisponovaných plemien je dobré mať doma vysokoenergetické doplnky stravy (Nutri-Cal,..), ktoré môžu pomôcť predísť nadmernému vyčerpaniu. Dajú sa použiť po nečakanej intenzívnej fyzickej záťaži, v prípade nechutenstva, kedy odmietajú krmivo a pod.
Prípadná prvá pomoc pri podozrení na hypoglykémiu je potretie ďasien malým množstvom glukózového sirupu (kukuričný sirup). Pozor, nesmieme použiť veľké množstvo, aby nedošlo k nechcenému vdýchnutiu, a to v prípade, že sa sirup dostane ďalej do ústnej dutiny a zviera je už viac ako apatické. Hlavnou vecou však zostáva čo najrýchlejšie vyhľadanie veterinárneho pracoviska.
MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D