Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Základné canicrossové rituály

Základné canicrossové rituály
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 20.10. 2022

Na úvod by som si dovolil položiť otázku. Kedy podľa vás začína športový výkon? Ide o obdobie, kedy zahájim činnosť pomyselným zapnutím športových hodiniek, respektíve ju ukončím ich stopnutím, alebo sa jedná o časové vymedzenie oveľa dlhšie? Asi väčšina z vás odpovedala správne, že nielen v prípade canicrossu sa jedná o druhú možnosť.

Všeobecne by som canicrossové rituály rozdelil na dve skupiny. Rituály pred výkonom a rituály po výkone. Najprv sa zameriame na tie pred výkonom.

Základné canicrossové pravidlo znie, že pokiaľ chcem so svojim psom trénovať, mal by som ho pred tréningom vždy napojiť. O čo konkrétne ide? Ideálne 2 - 1,5 hod. pred výkonom by ste mali psa zavodniť v pomere k jeho veľkosti tela (bežne sa uvádza 15 ml na 1 kg váhy psa), ale postupne môžete dať na svoj pocit a so znalosťou svojho psa a jeho potrieb tento pomer postupne upravovať. Je jasné, že váš pes (hoci vás miluje akokoľvek) vám na povel nevypije predloženú „obyčajnú“ vodu z vodovodu. Počítajte s tým, že mu ju budete musieť niečím vylepšiť. U niekoho funguje vo vode rozmiešaná lyžička mäsovej konzervy, u iného je to vývar, niekto zase používa špeciálne drinky pre psov pred výkonom, skrátka čím viac sa budete o túto tému zaujímať, tým viac uvidíte, že hlavným kľúčom k úspechu je spoznať svojho parťáka a predložiť mu taký nápoj, ktorý zaručene vypije. Odmenou vám bude väčšia chuť hafana sa do ťahu poriadne oprieť, ale aj jeho viditeľne vyššia psychická pohoda súvisiaca s lepšou termoreguláciou a celkovou regeneráciou po výkone. Včasným zavodnením dáte psovi tiež najavo, že za určitý čas pobeží, čo napomáha k jeho vyššiemu zaujatiu pre samotnú činnosť. Teda za predpokladu, že ho daná činnosť baví. V opačnom prípade sa vám od chvíle zavodnenia začne schovávať niekde po byte, čo len poukáže na fakt, že v tréningu robíte niečo zle (napr. beháte príliš dlhé a rovnaké trasy, nedostatočne chválite, ste frustrovaní, zvolili ste zlé vybavenie a pod.).

 

Spomenul som termín včasného zavodnenia, ktoré je pre nás veľmi dôležité. Je jasné, že pokiaľ ste napr. dlho v práci alebo v škole a skrátka nemáte priestor psa s dostatočným priestorom napojiť, tak zvážte, či je vhodné s ním v daný deň v ťahu trénovať. Osobne by som v takom prípade odporučil skôr výklus na voľno/na stopovačke s trénovaním základných povelov, poslušnosti a všeobecnej radosti z pohybu. Canicrossový tréning by som potom nechal až na deň, keď aj na predtréningovú fázu budem mať dostatok času. Vypitie väčšieho objemu vody tesne pred samotnou športovou činnosťou potom vytúžený efekt neprináša vôbec, pretože voda sa za krátku dobu stačí nahrnúť len do žalúdka, odkiaľ ju pes ľahko vyzvráti, čo ho ešte viac dehydruje. Jedlo pred výkonom samozrejme neodporúčame vôbec (najmä u väčších plemien hrozí riziko torzie - „pretočenia“ žalúdka).

Možno budete prekvapení, ale váš psí parťák si môže canicrossovú aktivitu spojiť naozaj s čímkoľvek. S vašim oblečením, miestom, kde trénujete, postrojom, ktorý nesiete v ruke, ale napríklad aj s pesničkou, ktorú mu môžete zakaždým pred aktivitou púšťať.

Teraz sa presunieme do okamihu, keď máme zavodneného a na aktivitu naladeného psa a sme na mieste, kde chceme behať. Môžeme v tejto chvíli už nasadiť postroj a vybehnúť? Nie, ešte nie. Nielen u ľudí platí, že zaradením aktívnej rozcvičky znižujeme riziko zranenia. Nechajte si teda pred štartom v postroji vždy aspoň 10 – 15 minút pre seba aj svojho psa na rozcvičenie. Ľahko sa preklsnite, dajte si atletickú abecedu a svojmu psiemu parťákovi napr. niektoré známe povely (sadni, ľahni, vstaň, otočka), ktoré ho príjemne pretiahnu. Na začiatku tréningu sa určite vyvarujte ostrých a prudkých pohybov, ktoré riziko zranenia naopak zvyšujú. Nezabudnite na to, že rozcvička pred výkonom je aktívna a až záverečný strečing je statický. Výhodou tejto rozcvičky je aj to, že sa vám pes vyvenčí (ideálne by si mal dôjsť na malú aj veľkú), aby nemal potrebu vylučovania počas samotného tréningu.

So zavodneným a dobre rozcvičeným psom sa už teraz bez obáv môžete pustiť do výkonu.

Druhou skupinou sú rituály po výkone. Pre psa by malo byť čitateľné, že je tréning už na konci. Ideálne je mu zložiť postroj, sadnúť si k nemu na zem a poriadne ho pochváliť. Psy toto naozaj potrebujú. Ich motiváciou často nebýva len samotný beh v ťahu, ale aj spokojný pánik. Dajte im najavo, že to sú pašiaci a máte z nich radosť. Okrem radostného slova môžete pochváliť hračkou, maškrtou či špeciálnym drinkom určeným na rýchlejšiu regeneráciu po výkone. Samozrejme, že aj tu platí, že na svojom psovi musíte zistiť a vyskúšať, čo mu urobí najväčšiu radosť. Psy to ocenia a do budúceho tréningu sa vrhnú ešte s väčšou vervou.

 

Medzi povýkonové rituály by som ešte zaradil aspoň krátke vychodenie/vyklusanie, kedy telo začína regenerovať. A pokiaľ chcete povýkonovú fázu vytiahnuť na ešte vyššiu úroveň, ideálne je psa pretiahnuť. Strečing je ale potrebné mať dobre naštudovaný, aby ste psovi naopak nevhodnou manipuláciou neublížili.

Budúci článok bude zameraný na cviky a ďalšie aspekty, ktoré nám zefektívnia samotný tréning.

 

Tomáš Řezáč

 

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie