Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Louisanský leopardí pes očami Lucie Bílkové

Ako každého z nás, ma upútal vzhľad. Nielen farba, modré oči, ale aj silná a napriek tomu atletická stavba tela. Mám rada výzvy a popis povahy tohto plemena je naozaj veľká výzva. A tak u mňa jedného dňa skončila štvormesačná sučka a začala naozaj poriadna jazda.

Louisanský leopardí pes očami Lucie Bílkové
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 21.03. 2024

Ako ste prišli k chovateľstvu?

Psy som mala odmala tak nejako vždy okolo seba. Práca s nimi ma vždy bavila a nejaký pes bol vždy po mojom boku. S láskou spomínam napríklad na moju prvú fenku kavaliera.

Prečo ste si vybrali práve Louisianske leopardie psy?

Ako každého z nás, ma upútal vzhľad. Nielen farba, modré oči, ale aj silná a napriek tomu atletická stavba tela. Mám rada výzvy a popis povahy tohto plemena je naozaj veľká výzva. A tak u mňa jedného dňa skončila štvormesačná sučka a začala naozaj poriadna jazda. Keisa (Créme de Casis Roztocká hvězda) bola suka s pomerne zanedbanou socializáciou, postupne sa všetky jej strachy premenili až na strachovú agresiu. Ale aj napriek tomu mala svoje svetlé stránky a vedela byť šikovný pracovný pes, obzvlášť obľúbenou kratochvíľou pre ňu bolo agility. O pár rokov neskôr pribudla do svorky Carmen (Carmen Cara Mia My Záhir). U nej som už vedela, čo chcem, jej stopercentná socializácia už u chovateľky veľmi pomohla v tom, že je to suka, ktorá nemá absolútne s ničím problém, funguje v akomkoľvek prostredí, ruchu,... S ňou som začala spoznávať všetky možné kynologické aktivity, od športovky, cez mantrailing, nosework a rôzne pachové práce, až po dogfrisbee. Ona je taký môj osudový pes. Tvrdohlavá, svoje a napriek tomu skoro dokonalá. Tu v tejto dvojici súk som si bohužiaľ tiež vyskúšala, aké je to mať dve sučky, čo sa chcú navzájom zabiť, a museli byť doma striktne oddelené. Do tejto svorky prišiel neplánovane rok a pol starý pes. Diego (Drover Ayra Aranel), pes zo slovenského chovu bol vtedy v Dánsku ponúknutý na adopciu. Vzala som ho do dočasnej starostlivosti s tým, že keď si spolu sadneme, zostane u nás. No, a sadli sme si. Dnes je z adopťáka výstavný Grand šampión, úspech oslavoval aj na súťaži Šampión šampiónov 2021, a zaradil sa aj do športu po boku Carmen. Do tejto svorky pred dvoma rokmi pribudol športový Austrálsky ovčiak Gatsby Valkar, ako taký úplný protipól k povahe leopardov. Je to taký môj balzam na nervy, šikovný pes, u ktorého som ani nezaznamenala, že by prechádzal pubertou. Avšak teraz sa pripravujem na ďalší leopardí prírastok a uvidím, čo nám budúcnosť prinesie.

Venujete sa nejakým aktivitám so svojimi psami a akým?

Prešli sme si rôzne veci, základnú športovku, Obedience, Nosework aj mantrailing, čo leopardy náramne bavia, radi pracujú nosom. Skúsili sme aj agility, ale spoločným športom sa pre nás stalo Dogfrisbee, ako správna výzva pre nás všetkých ako tím. Leopard je ako nezávislé samostatne mysliace plemeno úplný protipól tomu, čo človek na frisbee potrebuje. Preto nikdy vopred netuším, čo sa vlastne na ihrisku stane.

Čo považujete za váš najväčší kynologický úspech?

Carmen je pravdepodobne prvý leopard na svete, ktorý na frisbee štartoval vo Freestyle súťažiach, hoci na úrovni Starters kategórie. Radujem sa však zo všetkých dobre odohraných pretekov. Čo sa výstav týka, bolo skvelým úspechom krásne 3. miesto v celej kategórii NON FCI plemien na súťaži Šampión šampiónov 2021. Hoci nie som úplne nadšený vystavovateľ, aj toto uznávam ako súčasť chovu a tým pádom ma aj tieto úspechy teší.

Kŕmite granulovaným krmivom a akým?

Áno, pravidelne svoje športiaky kŕmim Marp Holistic Chicken, ktoré občas obohacujem o receptúry Marp Holistic Red Mix a Marp Holistic White Mix. Ku granulám z času na čas pridávam rôzne doplnky, ktoré Marp ponúka, či už obľúbená kelpa, sušená zelenina alebo konzervy, vaničky a tetrapaky, prípadne pridávam aj surové mäso a čerstvú zeleninu, na spestrenie ich jedálnička. Všetko moje psy zbožňujú.

Máte nejaký odkaz pre začínajúcich chovateľov či budúceho majiteľa psa, ktorý sa chce aktívne venovať kynológii?

Hoci možno všetky predchádzajúce odpovede môžu vyznievať trochu chvástave, vždy je u mňa na prvom mieste pes a jeho potreby. Nenutím psy do vecí, ktoré sami nechcú robiť. Ono to ani nejde, leopard nikdy nebude robiť to, čo sám nechce. A to by som priala aj ostatným, aby bol vždy na prvom mieste pes a potom až ego, to závodné, aj to v normálnom živote. Pretože to najlepšie je nakoniec vždy tá cesta k úspechom, ktoré sú len ako bonus a tá takzvaná čerešnička na torte. Užívajte si spoločné chvíle a radujte sa z maličkostí.

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie