Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Kremelina vás príjemne prekvapí svojimi účinkami

Kremelina je tiež zdrojom minerálov ako doplnok stravy. Kremelina obsahuje mnoho minerálov, z ktorých najväčšie množstvo tvorí kremík, ktorý je pre telo nevyhnutný. Ako doplnok stravy sa používa veľmi jemná, špeciálne čistená kremelina s čo najvyšším obsahom schránok rozsievok.

Kremelina vás príjemne prekvapí svojimi účinkami
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 11.07. 2024

Kremelina je hornina tvorená najmä schránkami rozsievok (jednobunkových rias). Schránky vznikajú, keď riasy veľmi intenzívne získavajú kremík z okolitého prostredia a vytvárajú hydráty kremíka. Schránky rozsievok sú veľmi trvanlivé a hromadia sa na dne jazier alebo morí, odkiaľ sa ťažia. Okrem schránok rozsievok sa v prírodný kremeline nachádzajú aj ílové minerály, ako je illit a kaolinit.

Kremičité fosílne múčky, ako je napríklad kremelina, majú v súčasnosti mnohostranné využitie: pri čistení vody, ako spojivo pre mykotoxíny (toxíny plesní) alebo pri kontrole škodcov skladovaného obilia. Široko sa používa aj ako doplnok krmiva pre zvieratá (prírodný zdroj kremíka a ako prírodné anthelmintikum), čo prispieva k zdraviu zvierat a v prípade hospodárskych zvierat k vyššej produktivite a bezpečnosti potravín. U ľudí sa skúma aj potenciál kremeliny znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Veľmi jemná, špeciálne čistená kremelina s najvyšším možným obsahom schránok rozsievok sa používa ako doplnok stravy. Kremelina používaná na potravinárske účely by mala byť úplne bez zemitej chuti a zápachu. 

Kremelina ako "lapač" škodlivých látok v črevách

Jedinečná štruktúra kremeliny (obrázok 1, drobné valčeky plné malých otvorov - rúrkovitý tvar riasy uzavretý v plášti z kremíka) jej dáva schopnosť viazať na seba množstvo škodlivých látok. Vďaka týmto vynikajúcim absorpčným vlastnostiam dokáže v tráviacom trakte viazať všetko, čo tam nepatrí a navyše môže škodiť (toxíny, ťažké kovy atď.). Bežne sa prirovnáva k aktívnemu uhliu a pôsobí ako enterosorbent pri hnačkách. Kremelina sa teda osvedčuje pri celkovom čistení tráviaceho traktu. Vďaka svojmu tvrdému a jemne abrazívnemu povrchu mechanicky čistí steny čriev a podporuje ich pohyb (peristaltiku). 

Obrázok 1: Kremelina pod mikroskopom (malé valčeky plné malých otvorov) (Sadovská a Swidersky, 2020)

Kremelina ako doplnok stravy je tiež zdrojom minerálov

Kremelina obsahuje mnoho minerálov, z ktorých najväčšie množstvo tvorí kremík, ktorý je pre telo nevyhnutný.

Kremík

Najvyššie koncentrácie kremíka v tele sú v spojivových tkanivách, aorte, priedušnici, kostiach a koži. Medzi predpokladané fyziologické účinky kremíka v tele teda patria:

 • pomáha udržiavať zdravé vlasy, kožu a pazúry
 • pomáha udržiavať zdravé kĺby a kosti (je potrebný pre tvorbu kostí a spojivového tkaniva)
 • podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému, pomáha udržiavať zdravé cievy
 • pomáha chrániť mozog (znižuje hromadenie hliníka v mozgu atď.)
 • je prospešný pre zdravie žalúdka, chráni žalúdočnú sliznicu
 • pomáha stimulovať makrofágy a zvyšuje hladinu lymfocytov (imunitný systém)

Okrem kremíka obsahuje kremelina aj ďalšie minerály:

 • horčík
 • vápnik
 • sodík
 • železo
 • draslík
 • meď
 • zinok
 • fosfor
 • selén 

Celkovo kremelina svojím obsahom minerálnych látok podporuje rad orgánových systémov, najviac kožu, srsť a pazúry a pohybový systém.

Kremík ako prírodný insekticíd a anthelmintikum:
 

Vonkajšie parazity (blchy atď.)

Posypaním kože psa privádzate parazity do kontaktu s čiastočkami, ktoré na ne pôsobia ako "jemné pilníky" (abrazíva) a zároveň z nich "vysávajú" (absorbujú) vodu. Parazity sa tak odstraňujú čisto mechanickým spôsobom (obrúsením a vysušením), žiadna chémia. S práškom je však potrebné zaobchádzať opatrne, nesmie sa vdychovať!

Vnútorné parazity (hlísty - škrkavky a i.)

Kremelina sa používa aj v boji proti vnútorným parazitom. Aj v tomto prípade sa proti parazitom bojuje mechanicky; abrazívne časti kremeliny pri kontakte s parazitmi poškodzujú ich kutikulu, čo vedie k ich vysušeniu a nakoniec k úhynu parazita. Aby však bola kremelina čo najúčinnejšia, mala by sa podávať aspoň 30 dní. Tým sa zabezpečí, že sa zbavíte všetkých čerstvo vyliahnutých vajíčok (napr. vývojový cyklus škrkavky psej trvá 3 - 4 týždne). 

Dávkovanie

Môže sa podávať 1 mesiac každého štvrť roka (čajová lyžička cca 4 g, polievková lyžica cca 10 g). Môže sa miešať do vody alebo priamo do krmiva. 

Malé psy - 1/2 čajovej lyžičky denne, po 1 týždni sa môže zvýšiť na 1 čajovú lyžičku denne.

Stredne veľkí psi - 1 čajová lyžička denne, po 1 týždni možno zvýšiť na 2 čajové lyžičky denne.

Veľké psy - 1 čajová lyžička denne, po 1 týždni možno zvýšiť na 1 polievkovú lyžicu denne. 

Dospelé mačky - 1/2 čajovej lyžičky denne, po 1 týždni možno zvýšiť na 1 čajovú lyžičku denne.

Poznámka: Ak vaše zviera užíva lieky alebo je na špeciálnej diéte, kremelina sa neodporúča, pretože kremelina má silný iónový náboj, a preto môže brániť vstrebávaniu účinných látok v liekoch.

MVDr. Katka Karásková, PhD.

 

Nechajte sa inšpirovať článkom a doprajte svojmu maznáčikovi

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie