Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Môj pes má citlivé trávenie. Čo mám robiť?

Trpí váš domáci miláčik tráviacimi problémami? V prípade problémov súvisiacich so stravou môže mať vaše zviera alergiu alebo intoleranciu na konkrétnu zložku krmiva, ale väčšinou ide o reakciu na iné faktory v strave, ako je množstvo tuku alebo vlákniny alebo celková stráviteľnosť krmiva.

Môj pes má citlivé trávenie. Čo mám robiť?
admin hlavní admin hlavní V piatok 23.08. 2024

Môj pes má citlivé trávenie. Čo s tým môžem robiť? Toto je častá sťažnosť, ktorú počúvame vo veterinárnych ordináciách. Majitelia tým myslia zviera, ktoré často trpí nešpecifickými gastrointestinálnymi príznakmi, t. j. zvracaním, hnačkou alebo nadúvaním. Tieto problémy však môžu mať mnoho príčin, diétnych aj nediétnych. Preto by aj inak zdravé zviera s miernymi príznakmi mal najprv vyšetriť veterinárny lekár, aby vylúčil špecifické zdravotné problémy. 

V prípade problémov súvisiacich so stravou môže mať vaše zviera alergiu alebo intoleranciu na určitú zložku krmiva (zvyčajne ide o intoleranciu - najznámejšia je intolerancia laktózy, ale nezriedka sa vyskytuje aj neschopnosť niektorých mačiek stráviť histamín, ktorý vzniká činnosťou baktérií v mäse vybraných rýb - výsledkom je zvracanie a hnačka). Väčšinou však ide o reakcie na iné faktory v strave, ako je množstvo tuku alebo vlákniny alebo celková stráviteľnosť krmiva (s následnou črevnou dysmotilitou). U mnohých domácich zvierat sa tento typ gastrointestinálnych ťažkostí objaví aj pri náhlej zmene stravy bez ohľadu na vlastnosti samotného krmiva. Čo s tým teda robiť? 

Vo všetkých prípadoch je dobré viesť si záznamy o tom, čím sme zviera kŕmili (najlepšie niekoľko týždňov), a potom vylúčiť všetky doplnky (žuvacie prípravky, pochúťky, ľudskú stravu - pokiaľ zviera nie je na domácej diéte). (Poznámka: Doplnky, ktoré boli predpísané na liečbu konkrétneho zdravotného problému, je potrebné najprv konzultovať s veterinárnym lekárom).

Ponechajte si len hlavné krmivo (a neprechádzajte hneď na iné krmivo). Toto krmivo podávajte každý deň v rovnakom množstve. Ak bežne kŕmite len suchým alebo vlhkým krmivom, kŕmte len suchým alebo vlhkým krmivom, nemiešajte ho. Po vykonaní týchto zmien pokračujte vo vedení denníka a zachovávajte tento režim aspoň 2-krát dlhšie, ako sa u vášho zvieraťa prejavovali problémy. Ak má teda vaše zviera zvyčajne raz za týždeň mäkkú stolicu, musíte tento režim prísne dodržiavať aspoň 2 týždne, aby ste zistili, či došlo k zmene.

Ak sa stav vášho zvieraťa zlepší, môžete skúsiť znovu zaviesť predchádzajúce potraviny a doplnky a zistiť, ktoré z nich spôsobujú problémy (alebo či je vaše zviera citlivé na zmeny stravy všeobecne). Vedenie denníka vám pomôže všetko si utriediť a na nič nezabudnúť. Pochúťky a iné zložky zavádzajte postupne, pridávajte len jednu novú vec za týždeň a v prípade potreby zvieraťu poskytnite čas na návrat k normálu (ak sa problémy znovu objavia).

Ak sa stav vášho zvieraťa nezlepší a príznaky zvieraťa sú mierne, je čas zvážiť zmenu krmiva (ak zviera často zvracia, má časté hnačky alebo sa správa nezvyčajne, mali by ste navštíviť veterinárneho lekára). Pojem „krmivo pre citlivé trávenie“ zvyčajne označuje krmivo, ktoré obsahuje menej zložiek ako iné krmivá v rovnakom sortimente alebo môže obsahovať exotické alebo menej bežné zložky, ako je jahňacie mäso, zverina alebo králik atď.

Preto je najlepšie vybrať si kvalitné krmivo s krátkym zoznamom zložiek, pretože sa tým znižuje počet premenných. Je v poriadku zvoliť iné zložky, ako sú v súčasnom krmive. Ak ste doteraz kŕmili krmivom s vyšším obsahom tuku (mnohé mokré krmivá a mnohé suché krmivá s vyšším obsahom kalórií), môžete vyskúšať krmivo, ktoré má aspoň o 1/4 menej tuku. Pamätajte, že „hrubý tuk“ na etiketách nemôžete priamo porovnávať medzi rôznymi krmivami, najmä mokrými a suchými. Ideálne je vypočítať množstvo tuku v pomere ku kalóriám („na 1000 kilokalórií“). Energetický obsah však nie je vždy uvedený na etikete. Ako pomôcku môžeme použiť aj tento prepočet:

Napríklad:

  • Na etikete plechovky je uvedená 75 % vlhkosť a 7 % tuku
  • Najprv vypočítajte obsah sušiny v plechovke: 100 - 75 = 25 % sušiny
  • Potom obsah tuku v tejto sušine: 7 ÷ 25 = 0,28 (x 100) = 28 % tuku v sušine

Ak chceme tento výrobok porovnať so suchým krmivom, urobíme rovnaký výpočet pre suché krmivo, napr. na obale je uvedená vlhkosť 10 % a 13 % tuku.

100 - 10 = 90 % sušiny, 13 ÷ 90 = 0,14 (x 100) = 14 % tuku v sušine

(Pôvodne sa zdalo, že suché krmivo má viac tuku, v skutočnosti je to naopak.)

Mnohé domáce zvieratá môžu negatívne reagovať aj na vlákninu, žiaľ, je veľmi ťažké porovnať obsah vlákniny v rôznych krmivách, pretože existuje mnoho druhov vlákniny, ktoré môžu mať na črevá rôzne účinky. Na etikete sa uvádza len hrubá vláknina, ktorá je mierou väčšiny nerozpustnej vlákniny, ale chýba tu rozpustná vláknina, ktorá môže zohrávať veľkú úlohu v zdraví čriev (Poznámka: mnohí výrobcovia pridávajú rozpustnú vlákninu do krmív samostatne - nájdete ju pod pojmami ako MOS - mannanoligosacharidy a FOS - fruktooligosacharidy). Rozpustná vláknina viaže v čreve vodu, čím zväčšuje objem stolice a zmäkčuje ju (napr. pomáha riešiť problém zápchy) a v neposlednom rade vyživuje dôležitý a nenahraditeľný črevný mikrobióm. Nerozpustná vláknina vyvoláva pocit sýtosti, stimuluje pohyb čriev a skôr zahusťuje stolicu.

Po výbere nového krmiva ho zavádzajte postupne a vyskúšajte ho ako jediné krmivo, ktoré vaše zviera dostáva. Ak sa stav vášho zvieraťa zlepší, môžete pri tomto krmive zostať, alebo sa môžete pokúsiť zistiť, čo na starom krmive nefungovalo, aby ste to vedeli v budúcnosti.

Ak sa stav vášho zvieraťa vôbec nezlepší alebo sa zhorší, je čas poradiť sa s veterinárom. Ďalším krokom, pokiaľ ide o krmivo, môže byť vyskúšanie diét určených špeciálne pre zvieratá s gastrointestinálnymi problémami. Do tejto kategórie patria diéty určené na diagnostiku potravinových problémov: potravinové alergie alebo intolerancie, ako aj diéty s vysokou stráviteľnosťou a diéty s veľmi nízkym obsahom tuku.

Hoci sa diéty u zvierat s gastrointestinálnym ochorením zvyčajne skúšajú metódou pokus-omyl, váš veterinárny lekár vám môže pomôcť zúžiť stratégiu a stanoviť priority. Mnohé psy s chronickými gastrointestinálnymi problémami vyžadujú na zvládnutie príznakov kombináciu diéty a liekov.

Jednou z najväčších chýb, ktorých sa majitelia domácich zvierat v dobrom úmysle dopúšťajú, je, že náhodne vyskúšajú príliš veľa potravín/diet skôr, ako vyhľadajú pomoc. V priebehu niekoľkých dní vyskúšajú na svojich zvieratách desiatky krmív/diet, aby potom v ordinácii s úsmevom oznámili: „Skúšali sme zmeniť krmivo a nič, takže to nie je ono.“  Takáto história krmív/diet však môže veľmi sťažiť preniknutie ku koreňu problému a môže obmedziť zostávajúce možnosti riešenia.

MVDr. Katka Karásková, PhD.

 

Nechajte sa inšpirovať článkom a doprajte svojmu maznáčikovi

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie