Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky? 2. časť

Kvalitné krmivo musíme vyberať podľa niekoľkých faktorov, v minulom článku sme sa pozreli na bielkoviny a sacharidy. Tentoraz si priblížime problematiku tukov a vlákniny v krmivách pre mačky.

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky? 2. časť
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 23.03. 2023

Hlavným zdrojom energie pre mačky sú bielkoviny a tuky. Všeobecne sú tuky pre mačky dobre stráviteľné - až z 90 %. Tuky úzko súvisia s chutnosťou krmiva, krmivá s vysokým obsahom živočíšnych tukov bývajú dobre prijímané. Naopak krmivá s nižším obsahom tukov alebo s tukmi rastlinnými mačkám toľko nechutia.

Pre správnu výživu je dôležitý obsah niektorých mastných kyselín ako je napríklad kyselina arachidonová, ktorú je možné získať iba zo živočíšnych tukov. Trávenie tukov je zložitý a zdĺhavý proces, keď mačka zle trávi tuky, môže dôjsť k plynatosti aj hnačkám. Všeobecne ale mačky dobre znášajú aj vyšší podiel tuku v kŕmnej dávke.

Tuky môžeme mačkám pridávať aj zvlášť vo forme olejov. Môžete si vybrať zo živočíšnych (lososový, z tresčej pečene) alebo rastlinných (ľanový, z konopných semien, pestrecový, z ryžových klíčkov a ďalšie). Oleji môžete jednoducho ochutiť krmivo a zvýšiť podiel protizápalových omega 3 mastných kyselín v strave.

Pre mačky je vláknina nestráviteľná zložka potravy, jej obsah by nemal byť viac ako 5 %. Cicavce nemajú schopnosť vlákninu rozkladať, robí to za ne mikroflóra v čreve. Mačka je však mäsožravcom, tým pádom má túto mikroflóru minimálne vyvinutú. Vlákninu je možné rozdeliť do dvoch skupín – na rozpustnú a nerozpustnú.

V tenkom čreve rozpustná vláknina napučí do formy želé, ktoré spomaľuje trávenie a obmedzuje vstrebávanie živín. Tým pádom je potrava dlhšie prístupná tráviacim enzýmom. Rozpustná vláknina pomáha zvyšovať výskyt žiadaných mikroorganizmov ako sú Lactobacilli a Bifidobacter, naopak pôsobí preventívne proti množeniu patogénnych baktérií ako napríklad Clostridium a Escherichia coli.

Nerozpustná vláknina zvyšuje objem výkalov, napomáha premiešavaniu potravy a zrýchľuje priechod potravy tenkým črevom. Pomáha čistiť črevá od chlpov a podobne. Pri vysokom podiele tejto vlákniny môže dochádzať k zápcham.

Zdravá črevná mikroflóra pomáha nielen správnemu tráveniu, ale má aj dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Vláknina je teda dôležité prebiotikum, napomáha rozvoju správnej mikroflóry čreva. Najznámejšie a najčastejšie používané prebiotiká sú fruktooligosacharidy, mannanoligosacharidy, inulín a iné polysacharidy.

Probiotiká sú samotné baktérie, ktoré majú pozitívny vplyv na tráviace ústrojenstvo. Najčastejšie sa do potravy pridávajú Enterococci, Lactobacilli a Bifidobacteria. Črevnú mikroflóru môžeme podporiť pridávaním kvasníc do krmiva.

Ing. Jana Zikušková

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie