Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Batáty (sladké zemiaky) pre mačku?

Väčšina dnešných mačiek žije vo veľmi bezstarostných podmienkach (nemusia si zháňať potravu, v zime je im príjemne a teplo), na druhej strane trvalo uzavreté priestory, život s inými zvieratami na malom priestore alebo nadmerný príjem vysokoenergetickej potravy nie vždy prospievajú ich zdraviu.

Batáty (sladké zemiaky) pre mačku?
admin hlavní admin hlavní Vo štvrtok 20.06. 2024

Jedným z hlavných faktorov, ktoré majú významný vplyv na zdravie zvierat, je potrava. Moderné krmivá pre mačky sa snažia priblížiť skutočným požiadavkám mačiek chovaných v domácnosti.V porovnaní so psami sú mačky pravé mäsožravce a vo svojej strave potrebujú veľké množstvo živočíšnych bielkovín, mierne množstvo tukov a minimum sacharidov. Pre porovnanie, telá hlodavcov, ktoré sú hlavnou korisťou mačiek, sa skladajú z približne 55 % bielkovín, 40 % tukov a približne 2 % sacharidov (v sušine!). 

Prečo sa teda v krmive pre mačky používajú sacharidy v oveľa väčšom množstve?

Relatívna bezstarostnosť väčšiny domácich mačiek sa musí odraziť v zložení ich krmiva. Inými slovami, tým, ktoré celý deň sedia za oknom, naozaj prospieva trochu iné zloženie (menej energie, viac vlákniny), aby sa vyhli viacerým zdravotným problémom (napr. podiel obéznych mačiek je naozaj vysoký a s obezitou prichádzajú aj ďalšie zdravotné problémy).

Sacharidy tvoria veľkú skupinu a pre zjednodušenie ich možno rozdeliť na jednoduché a zložené. Mačky nie sú stavané na jednoduché sacharidy a rýchlo stráviteľné škroby (cukor, med, biela múka atď.). Určité množstvo týchto sacharidov však musí byť v suchom krmive prítomné, najmä z technologického hľadiska - práve rýchlo stráviteľné škroby držia granule pohromade (tvar) a ich zdrojom zvyčajne nie je nič iné ako obilniny alebo strukoviny. Z hľadiska výživy sa sacharidy považujú najmä za zdroj energie. Sacharidy však dokážu oveľa viac, najmä tie komplexné. Komplexné sacharidy zahŕňajú vlákninu spolu s rezistentnými škrobmi. A práve tieto sacharidy môžu byť pre mačky prospešné z hľadiska zdravotných účinkov.

Vláknina

Vlákninu môžeme rozdeliť na rozpustnú (pektíny, rastlinné slizy, agar, inulín..., ktoré sa nachádzajú v ovocí, červenej repe, psylliu atď.) a nerozpustnú (hemicelulózy, chitín, lignín a rezistentné škroby - v obaloch obilnín, zelenine). Rozpustná vláknina viaže vodu v čreve, čím zväčšuje objem stolice a zároveň ju zmäkčuje (napr. pomáha riešiť problém zápchy). V neposlednom rade je dôležitou potravinovou zložkou črevného mikrobiómu. Nerozpustná vláknina vyvoláva pocit sýtosti, stimuluje pohyb čriev a zahusťuje trus (čo je vhodné najmä pre obézne mačky). Vo všeobecnosti sa v krmive pre mačky nachádza až 3 - 5 % celkovej vlákniny, u obéznych mačiek je to viac.

Rezistentné škroby ako nenahraditeľná zložka potravy pre črevný mikrobióm

Rezistentné škroby sú také škroby, ktoré odolávajú procesu trávenia samotnou mačkou, psom alebo človekom. Sú však prospešné pre nenahraditeľný mikrobióm v hrubom čreve. V hrubom čreve mačiek doslova žije mikrobióm zložený z množstva rôznych mikroorganizmov (baktérie, vírusy, archeá, huby a prvoky). Tie dokážu fermentovať nielen rozpustnú vlákninu, ale aj rezistentné škroby, čím vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (dôležitý zdroj energie pre bunky vystielajúce hrubé črevo - ich dostatočné množstvo chráni pred črevnými zápalmi), sekundárne žlčové kyseliny, vitamíny, živiny a ďalšie zlúčeniny odvodené od baktérií, ktoré môže organizmus mačky využiť. Tieto živiny a metabolity ovplyvňujú imunitné bunky v tele, ako aj samotné zápalové funkcie. Okrem toho majú rezistentné škroby aj ďalšie (zdraviu prospešné) vlastnosti, predovšetkým schopnosť podporovať citlivosť buniek na inzulín (veľmi dôležité pre diabetikov, všimnite si, že počet diabetických mačiek v poslednom čase narastá). 

Existuje niekoľko druhov rezistentných škrobov a dobrým zdrojom sú sladké zemiaky (uvarené a vychladené). Pridaním sladkých zemiakov do krmiva pre mačky alebo psy im (presnejšie ich mikrobiómu) dodáte zdraviu prospešnú vlákninu a rezistentné škroby, ktoré sú dôležité pre zdravie tráviaceho traktu, a tým aj pre zdravie celého organizmu. V porovnaní napríklad s pšenicou majú sladké zemiaky pridanú hodnotu do krmiva pre mačky, pretože dokážu oveľa lepšie kontrolovať hladinu glukózy (a tým aj inzulínu, mačka sama o sebe veľa nezmôže) a lipidov v krvi po podaní, a zlepšujú črevný mikrobióm mačiek (majú tendenciu zvyšovať rozmanitosť črevnej mikroflóry, čo je žiaduce), a tým pozitívne ovplyvňujú celkové zdravie zvieraťa. Nedávny výskum poukázal aj na skutočnosť, že aj zdravý črevný mikrobióm môže produkovať škodlivé metabolity, ak je dostupnosť rezistentných sacharidov v potrave nedostatočná (časom začnú prevládať mikroorganizmy, ktoré organizmus skôr zaťažujú).

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechajte sa inšpirovať článkom a doprajte svojmu maznáčikovi

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie