Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

5 vážnych ochorení psov, ktoré sú spôsobované chorobami zubov

Zdravie zubov je jedným z najviac zanedbávaných problémov u psov. Zanedbané zuby však môžu rýchlo viesť k zubnému ochoreniu psov a ďalším vážnym, často až smrteľným ochoreniam. Preto sa dnes zameriame na choroby, ktoré môžu byť dôsledkom zlej dentálnej hygieny u našich štvornohých maznáčikov.

5 vážnych ochorení psov, ktoré sú spôsobované chorobami zubov
admin hlavní admin hlavní V utorok 07.12. 2021
  1. Infekcia srdcovej chlopne

Ústne baktérie môžu cestovať telom psa a usadzovať sa na srdcových chlopniach. Bakteriálna endokarditída (infekcia vnútornej výstelky srdcových komôr) je problém sám o sebe. Môže tiež trvalo poškodiť srdcové tkanivo a viesť k ochoreniu srdca a dokonca aj k srdcovému zlyhaniu.

   2.  Pečeňové abscesy (infekcia)

Úlohou pečene je filtrovať veci, takže keď sú baktérie v ústach prehltnuté, infekcia sa môže pomerne ľahko dostať do pečene. Liečba je dlhá a náročná. Je to tiež drahé a ochorenie si vyžaduje dlhodobú liečbu. Toto ochorenie môže byť u psov fatálne.

   3.  Sepsa (otrava krvi)

Ústne baktérie sa môžu dostať do krvného riečišťa a spôsobiť sepsu (systémová infekcia, ktorá sa dostane všade, kam sa dostane krv – mimo hematoencefalickú bariéru). Septické zvieratá môžu prežiť, ale je to boj. Navyše, ak nepodstúpi veľmi agresívnu liečbu, zomrú.

    4.  Nechutenstvo

Zlé zuby môžu byť neuveriteľne bolestivé a viesť k zníženiu chuti do jedla. Staršie chudé zvieratá sú vystavené značnému riziku ďalšieho úbytku hmotnosti, čo môže viesť k zlyhaniu orgánov. Niekedy môže byť ťažké určiť, či je zlyhanie orgánov spôsobené zlými zubami, alebo inou príčinou.

    5. Osteomyelitída (infekcia kostí a kĺbov)

Ťažké ochorenie zubov môže viesť k infekciám kostí až zlomenine čeľuste. Kostná infekcia (osteomyelitída) je nielen bolestivá, ale môže tiež viesť k život ohrozujúcej komplikácii zlomeniny maxily alebo mandibuly, ktorá sa nemusí zahojiť. Kosť pod zubami je náchylná na infekciu a stáva sa krehkou. Keď sa táto kosť zlomí, je pre ňu veľmi ťažké sa hojiť. A pre veterinára je veľmi ťažké takéto zlomeniny bez následkov úplne vyliečiť.

Problém skazeného chrupu sa nemusí zďaleka týkať len psov seniorov, ale môže vo väčšej miere zasiahnuť aj psy menších plemien, ktoré sú na ochorenie zubov náchylnejšie. Môže ale postihnúť aj psy, ktorých ústnej hygiene nie je venovaná dostatočná pozornosť. Preto, pokiaľ váš pes môže bez problémov žuť, ponúkajte mu čo najviac dentálnych pamlskov, ktoré mu pomôžu odstrániť z chrupu aspoň zubný povlak.

Zuzana Bohdalová

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie