Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Roztomilosť, ktorá bolí alebo Týranie chovom

Odborníci z 66 krajín sveta požadujú zákaz chovu tuponosých plemien. Podľa 74 organizácií na svete je chov psov, mačiek i ďalších zvierat s krátkymi ňufákmi obyčajným týraním.

Roztomilosť, ktorá bolí alebo Týranie chovom
admin hlavní admin hlavní V pondelok 03.01. 2022

Psy s krátkymi ňufáky sa totiž stretávajú s obrovským množstvom zdravotných vád a problémov. Prakticky celý svoj život sa dusí. Okrem týchto ťažkostí ich trápia aj výtoky z očí, zápaly spojiviek, choroby srdca alebo kožné choroby. Tieto zvieratá totiž majú silne zvrásnenú kožu a v jej záhyboch sa môžu skrývať rôzne dermatitídy, zápaly a kvasinkové infekcie. 

Pes s krátkym ňufákom môže začať z ničoho nič lapať po dychu a vydávať desivý chrochtavý zvuk. Je pri tom často predklonený a strašne sa mu zväčšuje hrudník. Takéto situácie veľmi často opisujú hlavne majitelia francúzskych buldočkov. V takých prípadoch je nutné psovi čo najviac otvoriť papuľu a stlačiť mu jazyk, aby sa znovu nadýchol.

U prešľachtených tuponosých plemien sa častejšie objavujú dokonca aj zhubné tumory kože. Niektorí veterinári tvrdia, že sa skrátka šľachtenie týchto plemien prehnalo do extrému. Začínajú ho označovať za „týranie chovom“. Chov extrémne brachycefalických psov je naozaj v rozpore so zdravím a dobrými životnými podmienkami psov. Navyše obľuba týchto malých plemien stále zvyšuje dopyt, a tak dochádza aj k množeniu jednotlivých psov, ktorí by mali byť správne z chovu vyradení. U následných generácií potom stúpa možnosť výskytu zdravotných problémov geometrickým radom.

Pokrok v tomto smere hlási Holandsko. V tejto krajine už zákon zakazuje chov niektorých tuponosých psích plemien. Takýchto plemien je celkom dvanásť a patria k nim práve napríklad buldočci, shih-tzu, pekinézi alebo mopsíci. V Nemecku nedávno vyšľachtili takzvaného „retro mopsa“. Spätným krížením chcú získať mopsa v podobe, v akej existoval na začiatku dvadsiateho storočia. „Retro mopsík“ má dlhšie labky, menšiu hlavu a štíhlejšie telo. Predpokladá sa, že by nemal trpieť toľkými zdravotnými ťažkosťami ako dnešný mops.V Česku sa však žiadna zmena legislatívy ani zmena šľachtenia v tomto smere zatiaľ nechystá.

Otázkou zostáva, prečo sú tuponosé plemená pre chovateľov také príťažlivé. Prieskum organizovaný na britských univerzitách nepriniesol nijako prekvapivé výsledky. Najprv zaujme väčšinu ľudí roztomilý vzhľad týchto psov. Postupne si tieto psy získajú u svojich majiteľov priazeň vďaka svojej láskyplnej a hravej povahe. Niekoľko osôb vo výskume uvádzalo, že sú tieto plemená veľmi vhodné pre domácnosti s deťmi. Ďalším sa páčilo, že tieto psy skôr pôsobia ako by boli „leniví“, takže podľa nich nevyžadujú toľko pohybu. Navyše môžu bez obáv žiť v malých bytových priestoroch.

Chovatelia uvádzali aj nevýhody chovu týchto psov. Nevýhody vidia hlavne v chrápaní psov a tiež v ich tvrdohlavosti. Navyše ľudia chovajúce psy tuponosých plemien musia počítať s výrazne vyššími výdavkami za veterinára.

Ak si chce niekto zaobstarať domáceho maznáčika a parťáka pre život, mal by ísť radšej do útulkuAj tu čaká na svojich nových majiteľov množstvo krásnych a zdravých psov, ktorí život svojho pána celkom iste naplnia radosťou a šťastím.

 

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie