Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Covidový pes - nový pojem pre správanie psov žijúcich v izolácii

Súčasná situácia je ťažká pre všetkých, nielen pre ľudí, ale aj pre ich domácich miláčikov. V súvislosti s výskytom ochorenia Covid-19 boli odhalené nové skutočnosti v správanie psov. Nielen, že je možné, že v budúcnosti budeme musieť svoje miláčikov nechať očkovať proti tomuto ochoreniu, ale vyzerá to, že budeme musieť upraviť aj ich návyky a spôsob ich socializácie.

Covidový pes - nový pojem pre správanie psov žijúcich v izolácii
admin hlavní admin hlavní V utorok 16.02. 2021

Väčšine majiteľov psov je úplne jasné, že sa každý pes potrebuje socializovať, to je zoznamovať sa so svojím okolím, ľuďmi, ale aj ďalšími psami alebo inými zvieratami. Musí si skrátka zvykať na to, že život je pestrý a plný zmien, vzruchov a udalostí, s ktorými sa môže skôr či neskôr vo svojom živote stretnúť.

Nový pojem - Covidový pes

V súvislosti s dlhotrvajúcim obdobím karantény, kedy si chránime svoje životy tak, že zostávame doma a obmedzujeme svoje kontakty s okolím na minimum, sa začalo u niektorých psov vo väčšej miere vyskytovať neprípustné správanie. Psom, ktorí zdanlivo bez dôvodu útočia na iné psy alebo na ľudí a psom, ktorí majú problémy opačné, kedy panicky utekajú pred akýmkoľvek kontaktom, sa začalo hovoriť "covidoví" psi. Za týmto problémom musíme hľadať nedostatok podnetov. Výsledkom je agresívne správanie alebo naopak správanie plné strachu.

 

Ako socializovať psa v karanténe

V období mimoriadnych opatrení, kedy sú zatvorené okrem iného aj psie výcvikové strediská, cvičák a tiež mnohé psie škôlky, je nutné nezabúdať na výchovu našich štvornohých miláčikov. Ak už ideme so psom tam, kde sa môžeme stretnúť s inými ľuďmi a psami, nemali by sme svojho psa zbytočne odrádzať od kontaktov. Psy si tak môžu vymeniť určité znamenie o tom, ako sa správať k svojmu náprotivku. Aj po obmedzený čas im rôzne signály poskytnú dôležité informácie, ako sa majú správať a čo majú od druhého psa čakať. Psa, ktorý nemá dostatok možností k socializácii v exteriéri, môžete socializovať aj doma.

Návštevy s obmedzeným počtom osôb v jednej domácnosti sú stále možné. Od doby, kedy je vaše šteňa dostatočne zaočkované, je možné, aby sa socializovalo aj v domácom prostredí.

Zvykajte ho aj na ruchy a zvuky súvisiacimi s prevádzkou domácnosti. Váš pes by si mal zvyknúť na zvuk vysávača, klepanie topánok, kuchynský mixér, rozťahovanie dáždnika, pískanie kanvica, zvonenie zvončeka alebo na hluk, ktorý vydáva práčka alebo umývačka riadu. Zapojte do socializácie aj deti a povedzte im, nech zahrajú svojmu psíkovi na klavír alebo na husle. Čím väčšiemu počtu rozličných zvukov pes privykne v mladosti, tým menej ho potom prekvapí iné zvuky v reálnom svete v priebehu jeho života. Ľahšie si potom zvykne na búrku, na prevádzku MHD v meste alebo na hlásenie verejného rozhlasu atď.

 

Dostatok podnetov v domácnosti

Pre psov rovnako ako pre ľudí je nesmierne dôležité tiež získavanie sebavedomie. To môže šteňa alebo psie dorast získať tiež v domácom prostredí. Vyskúšajte domáce výučbu a psa učte novým zručnostiam. Odmeňujte aj dobre zvládnuté čiastkové kroky, ktoré vedú nakoniec k úspešnému naučenie nové zručnosti alebo povelu. Psa môžete zo začiatku odmeňovať chutnou maškrtou, ale neskôr už maškrty šetrite a stále častejšie odmeňujte pohladením alebo slovnou pochvalou.

 

Pozor na separačnú úzkosť

V čase, keď väčšina z nás pracuje z domu a mnohí z nás si viac či menej zvykli na Home Office, naši psi si zvykli na to, že nás majú neustále doma pred očami. Nepochybne sú radi, že sme všetci pohromade a na vzniknutú situáciu si nijako nesťažujú. Problém však môže nastať v prípade, kedy sa znovu vrátime na svoje pracoviská a oni doma osirie. U niektorých psov môže naplno prepuknúť problém v podobe separačnej úzkosti. Aj na takúto situáciu by sme mali svoje šteňa a psie dorast privyknúť. Občas je nechať doma, bez toho aby sme ich všade brali so sebou, a túto dobu postupne predlžovať. Akonáhle nastúpime do práce, neprepadne je okamžite panika z toho, keď sa doma neobjavíme po dlhšiu dobu.

 

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie