Psy a stres
U ľudí býva význam stresu veľmi zdôrazňovaný, avšak u psov býva skôr prehliadaný. Pritom aj v ich prípade je faktorom, ktorý môže meniť ich správanie. Lekári uznávajú, že stres býva jednou z hlavných príčin zhoršujúcich náš zdravotný stav, ale prakticky vôbec (alebo minimálne) vidíme tieto súvislosti u psov, u našich milovaných štvornohých spoločníkov.
Aj psy sa musia vyrovnávať s vypätím a stresom, ktoré na ne kladie život v spoločnosti človeka v tomto modernom svete. Veľmi často nevnímame to, ako dlhotrvajúci vystavenie psov stresu vyčerpáva ich silu a znižuje tak ich odolnosť, čím zároveň podkopáva ich schopnosť sa so stresom vyrovnať. U psov je tomu rovnako ako u nás u ľudí.
Psy si na stres nezvyknú
Nemožno nad tým len mávnuť rukou a konštatovať, že si na to psy zvyknú. Ak psi klopí uši v neznámom prostredí, sliní a sťahujú chvost medzi nohy, majú pravdepodobne strach a z nejakého dôvodu pociťujú stres, rovnako ako psi, ktorí na podlahe zanechávajú odtlačky spotených labiek alebo dokonca moču.
Ak sa zamyslíme nad týmto problémom, je potrebné uznať, že svoje psy nemusíme vystavovať stresujúcim a desivým situáciám. Môžeme sa ich vyvarovať a popremýšľať nad tým, ako dosiahnuť svoj, aj keď psa nebudeme nijako stresovať.
Príčiny stresu
Jednoznačným príkladom negatívneho stresu sú návštevy veterinárnej ordinácie. Ale tomuto prostredie nie sú naši psi vystavovaní obvykle príliš dlho, a tak sa s ním dokážu vyrovnať o poznanie lepšie, než sa stresom dlhodobým. Behavioralisté skúmali vplyv stresu na psov a za veľmi stresujúce vyhodnotili nestabilné rodinné zázemie, kde prebiehajú často rôzne manželské hádky, alebo opileckej potýčky, prípadne, kde deti alebo aj dospelí obracajú svoju zlosť proti nemým tváram. Takýto dlhotrvajúci stres má na zdravie a správanie psov ďaleko väčší vplyv než stres krátkodobý. A ako spoznáme, že pes je v strese? Psom v strese môže vypadávať srsť, sťahujú chvost pod seba a podľa povahy môžu pôsobiť buď hyperaktívny alebo naopak krotce a skromne.
Schopnosť odolávať stresu
Každý pes sa so stresom vyrovnáva inak. Niektorí psi, ktorí majú skôr bežné správanie, sa vyrovnávajú so stresom tak, že sa snaží dostať preč od stresujúce situácie. Takí psy odolávajú stresu lepšie, a preto možno takéto správanie nazvať pozitívnou reakciou. Niektorí psi však obrannú reakciu obráti proti sebe a začnú si nadmerne olizovať packy, okusovať srsť, alebo sa neúmerne škrabú. Takéto správanie býva viditeľné u psích introvertov. Tiež olizovanie slabín v okolí genitálií býva typickým symptómom.
Vodcovský stres
Možno ste sami na sebe pozorovali niečo podobné. Existuje veľké množstvo ľudí, ktoré ťaží bremeno vysoké zodpovednosti. A práve to môže byť príčinou devastujúceho vplyvu na ich zdravie a tiež na ich správanie. Podobne to funguje aj u niektorých psov. Ak sú psy v strese dominantné a navyše sú náchylní k epilepsii, môžu sa ich záchvaty stupňovať a mať pre psa devastujúce následky. Jediným riešením je v tomto prípade oslobodiť psa od vedúcej roly a dať mu "dovolenku". To vo výsledku vedie k značnému zníženiu frekvencie záchvatov.
Pozor na dlhotrvajúci stres
Majitelia psov by sa teda mali zamerať na to, aby svoje psy stresom nezaťažovali pravidelne a po dlhšiu dobu, pretože s tým, sa psy vysporiadavajú oveľa ťažšie, než sa stresom krátkodobým. Nezáleží totiž ani tak na tom, ako sa psy sa stresovou situáciou vie pobiť, ale skôr na tom, ako dlho stres trvá.