Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Viete čo je Pandorin syndróm u mačiek?

Chronický stres narúša rovnováhu autonómneho nervového systému, ktorý riadi a harmonizuje funkciu mnohých orgánov, hladiny hormónov a metabolické pochody. Pandorín syndróm sú poruchy vyplývajúce z chronickej úzkosti vplyvom stresorov, ktoré mačka považuje za ohrozujúce.

Viete čo je Pandorin syndróm u mačiek?
admin hlavní admin hlavní V stredu 17.01. 2024

Pre porovnanie:

U ľudí dochádza pri chronickom strese k zvyšovaniu krvného tlaku, narušeniu koagulačných vlastností krvi, glykémii (zvyšená glukóza v krvi), poruche inzulínovej a leptínovej citlivosti. Toto všetko vygraduje rozvojom metabolického syndrómu, ktorý je charakteristický obezitou, hypertenziou, dyslipidémiou, poruchou glukózovej tolerancie, hyperinzulínémiou, hyperleptinémiou. Mačacie metabolizmus môže na dlhodobý stres reagovať aj radom porúch.

Porucha sa môže prejaviť v akejkoľvek kombinácii orgánov, ale najčastejšie bola a je u mačiek dávaná do súvislosti s idiopatickou cystitídou. Termín "Pandorin syndróm" je pomerne nový a vychádza zo štyroch desaťročí výskumu a klinických skúseností s mačkami s chronickými príznakmi postihnutia dolných močových ciest (FLUTD). (Pozn: Ochorenia dolných močových ciest sa označujú súhrnným termínom FLUTD - feline lower urinary tract disorders, a sú najčastejším urologickým problémom mačiek. Medzi jeho príčiny patria anatomické a neurologické abnormality, urolitiáza, infekcia, traumy alebo neoplázia. Medzi príčinami však úplne prevažuje idiopatická cystitída FIC - feline idiopathic cystitis - zápal močového mechúra bez zjavnej príčiny, ktorý predstavuje cca 55-73 % všetkých prípadov FLUTD).

Malo sa za to, že chronické problémy dolných močových ciest (LUT) sú u mačiek dôsledkom konzumácie nevhodne zostavenej potravy, ktorá obsahuje príliš veľa horčíka a ktorá má za následok pH moču, ktoré podporuje tvorbu struvitových kameňov, ktoré sú bezprostrednou príčinou príznakov LUT. Ukázalo sa, že takmer všetky tieto vysvetlenia boli chybné. Zistilo sa, že struvitová urolitiáza nie je najčastejšou príčinou chronických príznakov LUT; naopak, znížením horčíka a pH moču (predovšetkým okyslením krmiva) sa podarilo iba zmeniť typ kameňa z struvitového na oxalát vápenatý a mačky naďalej trpeli chronickými príznakmi LUT, a to aj keď žiadny kameň prítomný nebol. U pokusných mačiek trpiacich LUT sa však prišlo na to, že tieto mačky mali v minulosti aj iné zdravotné problémy a zároveň všetky ich príznaky ustúpili s obohatením ich životného prostredia. Tieto a ďalšie pozorovania tak priviedli odborníkov k myšlienke, že FIC môže byť skôr dôsledkom nejakej poruchy postihujúcej močový mechúr než skutočným ochorením močového mechúra.

Mačky sú od prírody predátormi aj korisťou, majú tak sklon k úteku, ktorý je nevyhnutný na prežitie pri pobyte vonku, ale menej potrebný pri pobyte vo vnútri. U mačiek, ktoré nie sú postihnuté Pandoriným syndrómom, môže stres vyvolať nepríjemné pocity, ale časom sa prispôsobí. U iných sa však maladaptívna reakcia na stres stáva palivom pre vznik FIC. Práve neschopnosť prispôsobiť sa prostrediu spôsobuje senzibilizáciu a chronický vysoký stres. Neschopnosť zvládať stres ovplyvňuje močový mechúr a ďalšie telesné systémy (napr. imunitné, gastrointestinálne, kardiovaskulárne, endokrinné, kožné a respiračné). U mačiek s FIC tak nie je neobvyklé aj chorobné správanie, záchvaty vracania, hnačky, letargia, znížená chuť do jedla a iné.

Mačky s Pandoriným syndrómom sú typicky úzkostné mačky - ľahko stresovateľné (nedávne sťahovanie, návšteva alebo náhla zmena rodinného programu ai. ich rýchlo vyvedie z miery), nervóznejšie, bojazlivejšie a všeobecne citlivejšie, ktoré sa dlhšie spamätávajú zo stresových udalostí. Trpia na chronické súbežné (prípadne prechodné) ochorenia rôznych telesných systémov a majú nepresvedčivé výsledky diagnostických testov.

Klinické príznaky Pandorina syndrómu sa často objavujú vo vlnách a väčšinou sa jedná o mačky s negatívnou skúsenosťou v ranom období (osirenie, opustenie). Na základe kombinácie anamnézy, rizikových faktorov prostredia, osobnosti mačky a absencie diagnostických abnormalít môže byť stanovená diagnóza mačacej idiopatickej cystitídy (FIC). Pre potvrdenie FIC neexistuje žiadny diagnostický test. Mačky s FIC sú však, najmä s ohľadom na ich zdravotný stav a prostredie, často:

 • chované výhradne alebo takmer výhradne v interiéri
 • mladšie ako 10 rokov
 • obézne
 • žijú v domácnosti s viacerými mačkami
 • mali už skôr problémy s močovým mechúrom
 • všeobecne sa javí "nervóznejšie"

Poruchy, ktoré môžu byť prejavom Pandorina syndrómu podľa súčasných poznatkov:

 • Poruchy správania (nadmerné skrývanie sa, agresie, močenie či kálenie mimo záchodu)
 • Kardiovaskulárne (hypertrofická kardiomyopatia- ochorenie srdca, trombóza)
 • Endokrinné (obezita, cukrovka 2. typu)
 • Gastrointestinálne (resorptívne lézie zubov, regurgitácia, vracanie, hnačka z hrubého čreva, kálenie mimo záchod, trichobezoáre)
 • Imunitné (zápaly horných dýchacích ciest)
 • Nutričné ​​(obezita, nadmerná vyberavosť v jedle)
 • Respiračné (astma)
 • Kožné (nadmerná starostlivosť o kožuch, akné na brade, atopia)
 • Močové (močové kamene, FIC, močenie mimo záchod, chronické zlyhanie obličiek)

Terapia Pandorina syndrómu

Liečba Pandorina syndrómu zahŕňa lieky podľa potreby, vrátane liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Zvyšok liečby zahŕňa odstránenie stresorov z prostredia mačky, tzv. multimodálnu modifikáciu prostredia (MEMO). U mačky je potrebné zaistiť trvalý pocit bezpečia.

Mačky s Pandoriným syndrómom potrebujú:

 1. Pocit bezpečia: Bezpečné miesta, odkiaľ môže mačka pozorovať okolie a zároveň sa schovať. Mačky majú rady buď nízke miesta ("obyvateľ krovia"), alebo vysoké pozorovacie miesta ("obyvateľ stromov"). Zaistite viac bezpečných miest na odpočinok podľa toho, čo mačka preferuje (okenné sedátka, mačacie stromy, úkryty v krytých mačacích pelechoch ai).

 2. Feromóny: Na trhu sú k dispozícii ich syntetické verzie, napr. synteticky feromón napodobňujúci upokojujúce feromóny, ktoré vylučujú mačky pri dojčení mačiatok - k zníženiu sociálneho napätia v domácnostiach s viacerými mačkami, alebo syntetický feromón napodobňujúci feromóny produkované žľazami v tvári mačiek navodzujúce pocit pokoja - možno ich nastriekať na deky v prepravke na cesty a pod.

 3. Domácnosť o viacerých mačkách: Je nevyhnutné, aby každá mačka mala svoju vlastnú misku na potravu, vodu, miesto na odpočinok a pod., aby sa predišlo šikanovaniu zo strany ostatných mačiek a aby mala pocit bezpečia.

 4. Priestory na škrabanie: Škrabanie je prirodzené správanie mačiek, ktoré slúžia na vizuálnu a čuchovú komunikáciu. Opäť majú mačky svoje preferencie – vertikálne alebo horizontálne povrchy, textúra a umiestnenie. Poskytnite mačke výber z rôznych materiálov, povrchov, tvarov a umiestnení (viditeľné spoločensky významné miesta a tam, kde mačka trávi najviac času), príp. zatraktívnite škrabadlo kocúrníkem obyčajným alebo feromónom z mačacích labiek.

 5. Toalety: Počet toaliet by mal byť ponúkaný podľa vzorca "1 toaleta na mačku + 1".
  Veľkosť: V mačacom svete platí, že väčšia je lepšia.
  Stelivo: Stelivo by malo byť pre mačku príjemné. Aby ste zistili, čomu mačka dáva prednosť, ponúknite jej niekoľko podstielok.
  Hygiena: Čistite stelivo denne. V ideálnom prípade aspoň raz za mesiac škatuľu kompletne umyte jemným čistiacim prostriedkom.
  Umiestnenie: Umiestnite boxy na pokojné miesta s malou prevádzkou, ktoré sú ľahko prístupné. Vo viacpodlažnom dome by mala byť na každom poschodí k dispozícii jedna (a viac) toaliet.

 6. Krmivo a voda: Kvalitné krmivo, ktoré zodpovedá špecifickým zdravotným a výživovým potrebám mačky, by malo byť poskytované denne. Krmivo a voda by mali byť ponúkané mimo dosahu záchodov a na viacerých miestach (u viacerých mačiek v domácnosti). Krmivo a voda (niektoré mačky majú rady fontány) by nemali byť umiestnené v hlučných alebo vysoko frekventovaných miestach. Krmivo je možné tiež urobiť zaujímavejším, ak ho ponúkate v hračkách, ktoré nútia mačku používať mozog a jesť pomalšie. Hračky na jedlo tiež zabraňujú príliš rýchlemu hltaniu potravy, ktoré môže viesť k zvracaniu. Ponuka mokrého krmiva môže pomôcť pasívne zvýšiť príjem vody.

 7. Sociálna interakcia: Mačky často vzhliadajú k svojim ľuďom ako k spoločníkom. Je dôležité s nimi tráviť čas hraním a maznaním. Ideálny čas na hranie je pred kŕmením. Ponúkajte rôzne hry a hračky. Tréning klikaním je pre mačku psychicky stimulujúci. Pokiaľ je mačka skôr maznavá, poskytnite jej dostatok času na kolenách a hladení.

 8. Sólo hra: Samostatná zábava je skvelá, keď majiteľ nie je doma (alebo je príliš unavený na to, aby sa hral). Začnite s 1 hračkou, aby ste zistili záujem mačky, a potom hračky pridávajte, obmieňajte a striedajte. Zvážte hračky, ktoré visí na kľučke dverí, automatické laserové hračky, hračky s loptičkami, ktoré možno naháňať po dráhe, atď.

 9. Vonkajšie dobrodružstvo: Umiestnenie kŕmidla pre vtáky blízko okna, aby ich mačka mohla pozorovať, ju krásne zabaví. Rovnako tak ponechanie pootvoreného okna pre čerstvý vzduch. Obohatením a zábavou môže byť aj prinesenie čerstvých listov a ich vloženie do papierového vrecka, aby ich mačka mohla preskúmať. Náročnejšia je potom bylinková záhradka, ktorá mačke umožní obohatiť svoje zmysly o nové, prírodné vône (alebo aspoň mačacia tráva). Pokiaľ máte tú možnosť, zvážte umiestnenie ohrádky pre mačky alebo výbehu pre mačky na dvore. Prechádzky s postrojom môžu byť tiež zaujímavé.

 10. Lieky: Poslednou možnosťou je medikácia, ktorá mačke pomôže zvládať stres.

Zdroje:

Buffington T.: Pandora Syndrome in Cats: Diagnosis and Treatment. Today's Veterinary Practice, 2018. Dostupné na: https://todaysveterinarypractice.com/urology-renal-medicine/pandora-syndrome-in-cats/

Borchardt M: Pandora Syndrome. Today's Veterinary Nurse, 2018. Dostupné na: https://todaysveterinarynurse.com/urology-renal-medicine/feline-pandora-syndrome/

Johnson-Bennett P. Pandora Syndrome in Cats. Dostupné na: https://catbehaviorassociates.com/pandora-syndrome-in-cats/

proLekare.cz. Zdravotní důsledky dlouhodobé nadměrné stimulace sympatiku. ProLekare.cz, 2017. Dostupné na: https://www.prolekare.cz/tema/kardiovaskularni-kontinuum/detail/zdravotni-dusledky-dlouhodobe-nadmerne-stimulace-sympatiku-7455 CIT, VFU Brno. Zdravotní problémy koček související se stresem. Dostupné na: https://cit.vfu.cz/pohoda/zdravotniproblemy.htm

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie