Vážení zákazníci, počas Veľkonočných sviatkov v piatok 18.4. a v pondelok 21.4. budú všetky naše predajne ZATVORENÉ a nebude prebiehať ani EXPEDÍCIA OBJEDNÁVOK. Ďakujeme za pochopenie.
Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Ktoré obdobie je najdôležitejšie pre socializáciu šteniat a mačiatok?

Vedeli ste, že chovateľ musí začať so správnou socializáciou? Jedným z kritérií pri výbere šteniatka by mala byť návšteva chovateľa a pohľad na to, ako sa so šteniatkami/mačiatkami zaobchádza. Je veľmi dôležité, kde šteňa trávi väčšinu času!

Ktoré obdobie je najdôležitejšie pre socializáciu šteniat a mačiatok?
admin hlavní admin hlavní V utorok 28.05. 2024

Kritické obdobie socializácie je v živote mačiatok a šteniat obdobím, keď je ich mozog mimoriadne vnímavý na spoznávanie sveta, v ktorom budú žiť, keď vyrastú. V tomto období potrebujú veľa pozitívnych skúseností s rôznymi ľuďmi, inými zvieratami a predmetmi. Počas tohto obdobia si zvykajú na všetko, s čím sa môžu neskôr v živote stretnúť (rôzne zvuky - vysávač, električka, povrchy, predmety - vodítko, nosiče, obojky atď.) Ak sú počas tohto kritického obdobia dobre socializované, je pravdepodobné, že sa z nich vyvinú priateľské a sebavedomé dospelé psy a mačky. Mnohé problémy so správaním, ako napríklad neprimerané vylučovanie a agresivita, sú často prejavom strachu a úzkosti v dôsledku nedostatočnej socializácie.

 Kritické obdobie u šteniat trvá od 3 do 14 týždňov.

 U mačiatok je kritické obdobie od 2 do 7 týždňov.

 (Presný začiatok a koniec sa môže u jednotlivých jedincov líšiť.) 

So socializáciou musí začať chovateľ. Jedným z kritérií výberu šteniatka by preto mala byť návšteva chovateľa, aby ste videli, ako sa so šteniatkami/mačiatkami zaobchádza. Kde trávia väčšinu času? V klietke, v izolácii (často prezentovanej ako „tichá časť domu“), t. j. v prostredí chudobnom na podnety a kontakt s ľuďmi, je lepšie takéto šteňa nebrať, nemá dostatočný základ pre socializáciu. Ak vykazuje známky odlúčenia, snaží sa vzdialiť, chúli sa, sťahuje chvost, schováva sa - radšej si vyberte iné.

Čo je dobré zaviesť šteňatám a mačiatkam v tomto období (pomaly, postupne a prostredníctvom odmien):

  • s novými ľuďmi, dokonca aj s deťmi (nechajte šteňatá/mačiatka, aby iniciovali interakciu) Poznámka: V tomto kritickom období je neurologický, zmyslový a svalový vývoj šteňaťa natoľko pokročilý, že je veľmi vnímavé a zvedavé. V tomto období sú tiež menej bojazlivé, pretože reakcie na úzkosť a strach sa zvyčajne začínajú až v druhej polovici tohto kritického obdobia. Žiaľ, psy, ktoré nezažili pozitívny kontakt s človekom pred 14. týždňom života, môžu byť tak slabo socializované, že z nich nikdy nemusia byť dobrí domáci miláčikovia. U mačiatka sa reakcia strachu naplno rozvinie po 7. týždni života
  • s inou mačkou alebo psom - plne očkovaným (uistite sa, že druhé zviera je priateľské a má veľa dobrých skúseností so šteniatkami/mačiatkami, spočiatku cez plot), s inými zvieratami (v prípade šteniat: veveričky alebo vtáky,..)
  • s vodítkom a postrojom, s jazdou autom (najlepšie na zábavné miesta), pohyb v dopravných prostriedkoch na vodítku (šteňatá: vrátane bicyklov a kočíkov), s pobytom v prepravke
  • naučte ich pokojne stáť na stole a začnite nacvičovať niektoré manipulácie, ktoré môžu byť potrebné pri liečbe a zdravotnej starostlivosti (dávajte veľa pamlskov), nacvičujte vyšetrenie: otváranie tlamy (potom im dajte pamlsok), manipuláciu s labkami a chvostom
  • vyskúšajte česanie, sušenie uterákom alebo kúpanie. Pomaly ich zoznamujte s hlukom domácich spotrebičov, ako sú vysávače alebo televízory (najprv zapnuté v inej miestnosti)
  • chôdza po mestských chodníkoch a vidieckych turistických chodníkoch (šteniatka)

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechajte sa inšpirovať článkom a doprajte svojmu maznáčikovi

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie