Záchvaty a kŕmenie, nielen čokoláda je hrozbou
Kŕčové záchvaty u psov bohužiaľ nie sú zriedkavé. Môžu mať viacero príčin, a preto ich možno vo všeobecnosti rozdeliť na primárne a sekundárne epilepsie. K záchvatom môže viesť viacero stavov a nevhodné, nebezpečné a chybné krmivo je jedným z nich.
Medzi primárne epilepsie patria epilepsie spôsobené ochorením mozgu a epilepsie, ktorých príčina nie je známa (tzv. idiopatické epilepsie). Sekundárne epilepsie zahŕňajú všetky epilepsie, ktoré sú spôsobené príčinami mimo nervového systému, t. j. v dôsledku poškodenia iných orgánov. Napríklad chronické zlyhanie obličiek môže viesť k záchvatom v dôsledku nahromadenia neuvoľnených toxínov v tele, potom sa to nazýva uremická encefalopatia. Veterinári preto zvyknú používať termín „epilepsia“ len pre idiopatickú epilepsiu.
K záchvatom môže viesť viacero stavov a nevhodné, nebezpečné a chybné krmivo je jedným z nich.
Za nevhodné krmivo považujeme také, ktoré svojím zložením napomáha progresii ochorenia, ktorým zviera trpí, alebo svojím zložením nezodpovedá potrebám jedinca - je v nich niečo nedostatočné, napríklad chýba tiamín - vitamín B1 u mačiek. Väčšina mačiek je kŕmená rybím mäsom alebo rybími konzervami bez doplnenia vitamínu B1, mnohé ryby obsahujú enzým tiamínázu, ktorý vitamín B1 rozkladá, ale mačky si vitamín B1 nedokážu samy vyrobiť, v dôsledku nedostatku vitamínu B1 dochádza k poškodeniu mozgového kmeňa a medzi možné prejavy patria epileptické záchvaty.
Medzi ochorenia, pri ktorých musíme pozorne sledovať kŕmenie, patrí už spomínané chronické zlyhanie obličiek (odporúča sa používať stravu so zníženým obsahom fosforu, ktorá spomaľuje progresiu tohto ochorenia); ochorenie pečene, ktorá neplní svoju detoxikačnú funkciu (na vine je zvyčajne amoniak z trávenia bielkovín, preto volíme nízkobielkovinovú stravu); cukrovka (nevhodná strava spôsobuje príliš nízky pokles cukru v krvi - u takýchto pacientov je akákoľvek zmena v zavedenej výžive náročná, pretože je potrebné udržať rovnováhu medzi energiou dodanou potravou a dávkou podávaného inzulínu), ale aj potravinové alergie (paroxyzmálna dyskinéza citlivá na lepok (PGSD), tiež syndróm epileptoidných kŕčov u psov). Samostatnou kapitolou sú psy trpiace idiopatickou epilepsiou, tu môže samotné krmivo ovplyvniť distribúciu antiepileptických liekov v organizme, a tým ovplyvniť ich účinnosť, bez dostatočnej hladiny lieku dochádza k záchvatom. Diéta s vysokým obsahom chloridov vedie k zvýšenému vylučovaniu liečiva bromidu, zatiaľ čo diéta s nízkym obsahom chloridov má opačný účinok. Aby sa zabránilo kolísaniu koncentrácií bromidu v tele, denná strava psov vrátane pamlskov by mala byť konštantná. Metabolizmus fenobarbitalu, najčastejšie používaného lieku na epilepsiu, môže byť tiež ovplyvnený stravou; obmedzenie bielkovín alebo tukov v strave môže výrazne zvýšiť vylučovanie tohto lieku.
Medzi vyslovene chybné krmivá patria tie, ktoré obsahujú kontaminanty. Najčastejšie ide o toxíny produkované hubami, ktoré kontaminovali krmivo (mykotoxíny). Tie sa zvyčajne dostávajú do organizmu zlým skladovaním! Pozor aj na záhrady a komposty. Psy sa tam môžu stretnúť s nebezpečnými toxínmi plesní v hnijúcich zvyškoch.
Pre úplnosť nesmieme zabudnúť na bežné kŕmenie psov ľudskou stravou. Xylitol (umelé sladidlo) je obzvlášť nebezpečný. Xylitol môže u psov spôsobiť silný pokles hladiny cukru v krvi - hypoglykémiu (dávky už od 0,03 g/kg telesnej hmotnosti). Xylitol stimuluje až 2,5-7-krát väčšie uvoľňovanie inzulínu ako samotná glukóza. Nadbytok inzulínu potom zráža hladinu cukru v krvi a nastáva život ohrozujúci stav. Nebezpečné sú aj metylxantíny - kofeín, teobromín a teofylín atď. inými slovami čokoláda, kakao, čaj.
Zriedkavo sa môžeme u psov stretnúť s ochorením nazývaným „záchvaty vyvolané jedením“ (STE, epilepsiou z jedenia), ktoré je charakterizované reflexnými záchvatmi vyvolanými príjmom potravy/jedla, vyskytujúcimi sa u ľudí aj psov. Samotný pohľad na potravu, presnejšie vzrušenie z nosenia potravy, čuchové alebo chuťové vnemy, žuvanie, slinenie alebo roztiahnutie žalúdka po príjme potravy môžu vyvolať záchvat. Záchvat po napití bol tiež zdokumentovaný, ten je však ešte vzácnejší.
Psy by mali vždy dostávať potravu, ktorá je bezpečná pre ich zdravie (správne skladovaná atď.) a vhodná pre ich zdravotný stav. Zistiť presnú príčinu záchvatu často nie je jednoduché a je to časovo veľmi náročné.
MVDr. Katka Karásková, PhD.