Záhrady aj parky - pesticídy a herbicídy ako neviditeľná hrozba !!!
V nastávajúcej sezóne na našich miláčikov nečíha nebezpečenstvo iba v podobe kliešťov alebo konzumácia jedovatých rastlín. Veľkou hrozbou sú pesticídy ošetrované trávniky, ktoré zvyšujú riziko výskytu rakoviny u všetkých domácich maznáčikov, ktoré prídu s trávnikom do kontaktu.
Jar sa blíži a s tým aj sezóna anglických trávnikov. Okrem zavlažovania a pravidelného kosenia si k nim mnoho ľudí dopomáha najrôznejšími herbicídmi (aby púpavy a iné rastliny "nehyzdili" ich námahu). Posledných pár rokov sa však množia správy, že práve pesticídy (herbicídy, regulátory rastu hmyzu ai.) sú jednou z príčin, ktoré sa podieľajú na zvýšenom výskyte rakoviny u psov, ktorí sú s takto ošetrovanými trávnikmi v kontakte. Výskyt nádorov u pet zvierat je témou poslednej doby, pretože môžu predstavovať citlivé indikátory znečistenia životného prostredia. Nie je divu, že sa vedci zamerali aj na pesticídy, ktoré mnoho ľudí bežne používa. Výsledky ich štúdií naznačujú, že expozícia určitým typom chemikálií pre starostlivosť o trávniky môže u psov zvyšovať riziko vzniku rakoviny, a to zvlášť u niektorých plemien (napr. škótsky teriér). Príkladom môže byť jeden z najpoužívanejších herbicídov na svete, tzv. 2,4–D alebo kyselina dichlórfenoxyoctová, čo je syntetický rastový regulátor zo skupiny auxínov, účinná látka je využívaná ako selektívny herbicíd proti dvojklíčnolistovým „burinám“ (púpavy, ďatelina, sedmokrásky a iné). A práve toto je jedna z látok, ktoré bývajú spájané s vyšším výskytom (až o 70 %) malígneho lymfómu u psov, ktorí s týmto boli v kontakte.
Aká je prevencia?
- Nepoužívajte pesticídy na vlastných trávnikoch
- Zabráňte svojmu psovi chodiť, váľať sa, konzumovať trávu a pod. z trávnika, pokiaľ nie ste schopní zistiť, že na jeho údržbu neboli použité žiadne pesticídy - pozor si dávajte aj na parky (predovšetkým prvé 2-3 hodiny po postreku sú veľmi nebezpečné)
MVDr. Katka Karásková, Ph.D.