Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Dogfrisbee

Ako u všetkých psích športov je základom aj pre frisbee správna motivácia. Frisbee nie je len o tom, že psovi disk hodíme a on ho prinesie. Musíme ho s diskom zoznámiť, naučiť ho ako disk správne chytať, trénovať techniku ​​skoku, rýchlosť atď.

Dogfrisbee
admin hlavní admin hlavní V utorok 23.08. 2022

Čo je to dogfrisbee

Ide o psí šport, pôvodom z Ameriky, ktorý je založený na tom, že pes chytá lietajúci tanier. Vďaka tomu, že existuje niekoľko disciplín, si každý môže vybrať tú, ktorá najviac sedí jemu aj jeho psovi najviac. Frisbee sa môžu venovať psy všetkých plemien i veľkostí, pre malé psy sú aj povolené disky menšieho priemeru.

Ako vybrať disk

Disky by som rozlíšila na 4 hlavné skupiny. Tie prvé sú disky látkové a neoprénové, ktoré sú dobré hlavne pre šteňatá, začínajúce psy alebo ako odmena na preťahovanie. Nemajú ale ktovieako dobré letové vlastnosti, takže na klasické hádzanie sú potom lepšie disky plastové. Tým sa dostávame k ostatným skupinám, ktoré sa už líšia odolnosťou disku. Najmenej odolné sú disky typu fastback. Majú ale skvelé letové vlastnosti a na freestyle sú to jedny z najpoužívanejších diskov. Do stredne odolných patria disky, ako sú hero xtra, wirbelwind alebo mamadisk. Vydržia o niečo viac, sú ťažšie, takže na hody do diaľky sú správna voľba. A posledná skupina sú disky odolné, ktoré sú ale veľmi ťažké, takže síce vydrží aj pevný skus psa, ale človek si so samotným hádzaním dá viac práce. Najlepšia metóda ako vybrať disk je vyskúšať ho. Každému sedí niečo iné, hlavné je, aby bol disk určený pre psa a nebol to obyčajný plastový disk, ktorý sa psovi pri chyte rozlomí a mohlo by dôjsť k zraneniu.

Ako začať

Ako u všetkých psích športov je základom aj pre frisbee správna motivácia. Frisbee nie je len o tom, že psovi disk hodíme a on ho prinesie. Musíme ho s diskom zoznámiť, naučiť ho ako disk správne chytať, trénovať techniku ​​skoku, rýchlosť atď.

S frisbee môžeme začať už od šteňaťa, ale s ohľadom na kĺby. Ideálnymi diskami pre šteňatá sú disky neoprénové, sú totiž mäkké a prezubujúce šteňa s nimi nebude mať problém. O disky sa ale iba preťahujeme a učíme psa sa hrať, disky nehádžeme, aby sme psovi neublížili. Psa tým učíme koncentráciu, púšťanie a chytanie disku, čo sú základné veci, ktoré vo frisbee potrebujeme. Tiež je dôležité, aby pes bral frisbee ako hru s človekom a nie ako korisť, s ktorou uteká preč. Naučiť psa správne aportovať je ďalšou základnou vecou. Psa odmeňujeme preťahovaním o disk teda vždy pri sebe a nenechávame ho disk hrýzť niekde neďaleko. 

So skokmi a náročnejšími prvkami je dobré počkať do 1 roka psa.

Ale frisbee nie je len o psovi, dôležitou súčasťou tímu je aj hráč, a aby sme psovi hádzali dobre, treba chodiť aj na tréningy bez psa. Je potrebné, aby disk lietal rovno, aby sa nenakláňal do strany, neklepal, mal správnu výšku a rotáciu.

Disciplíny

V dogfrisbee máme buď dištančné disciplíny, ktorých je hneď niekoľko a „kráľovskú“ disciplínu freestyle. Dištančné disciplíny sú v Českej republike 4. Ako už z názvu vyplýva, ide o disciplíny, kde sa hádže disk do diaľky, prípadne je kolo obmedzené časovo. Preteká sa iba s jedným diskom.

  • Super pro toss and fetch (SPTF) - jedná sa o disciplínu, v ktorej sa tím počas 90 sekúnd snaží nazbierať čo najviac bodov. Ihrisko je rozdelené na zóny, čím dlhšia zóna, tým viac bodov, extra body tím dostane aj za stredovú zónu ktorá sa tiahne prostriedkom ihriska a za výskok psa pri chytení disku. Hodnotí sa iba 5 najlepších hodov.
  • TimeTrial - dištančná súťaž na čas. Hráč hádže psovi disk za hranicu 20 yardov. Cieľom je v čo najkratšom čase vykonať dva hodené a chytené disky za požadovanou hranicou. Čas sa prestane počítať v momente, keď je disk späť za štartovou čiarou.
  • DogDartbee - ako už z názvu vyplýva, sú to také frisbee šípky. Na zemi je nakreslený terč, vzdialený od štartovej čiary 15 metrov. Hráč sa snaží psovi hodiť disk tak, aby pes po jeho chytení dopadol do stredu terča. Okolo stredu sú ešte 3 kružnice. S bodmi je to nasledovne, za najvonkajšiu kružnicu tím dostane 10 bodov, ďalej 30, 50 a za úplný stred 100 bodov. U psa sa hodnotia iba predné labky. Kolo je obmedzené na 9 hodov.
  • Quadruped - jedná sa o hody do diaľky. Tímy sú rozdelené do skupín. V skupinách sa snažia vždy hodiť čo najďalej, postupne vypadávajú tímy s najkratším hodom až zostane jeden, ktorý postupuje do finále. Zo všetkých skupín teda ide do finále jeden tím. Zvyšné tímy sa ešte majú šancu dostať do finále a to tak, že sa stretnú proti sebe a tím s najdlhším hodom postúpi. Potom sa už hrá opäť rovnako ako v skupine.
  • Freestyle - je kráľovská disciplína. Tím má 2 minúty na to, aby na ihrisku predviedol naučenú zostavu. Vo fantázii sa medze nekladú. Pri freestyle sú síce dané prvky, ale je na človeku, ako daný prvok bude vyzerať. Preto je frisbee tak zaujímavé na sledovanie, každá zostava je iná a niečím originálna.

Hodnotené prvky sú: overy (pes preskakuje hráča), vaulty (odraz psa od tela hráča), multiple (3 rýchlo za sebou hodené disky), team movement (spoločný pohyb psa a hráča), passing (míjanie), directional distance movement (4 disky buď hodené do kruhu alebo cikcak), dogcatch (hráč chytá psa, ktorý chytá disk).

Všetky tieto prvky hodnotí jeden rozhodca (hlavný rozhodca), potom máme ešte ďalší rozhodca na hráča, psa a úspešnosť (počet chytených a spadnutých diskov). Celkom sú teda rozhodcovia 4.

Dôležité je, aby bolo frisbee pre psa bezpečné, tím môže byť penalizovaný pokiaľ nie je dodržaná bezpečnosť psa.

Údržba disku

Máloktorý pes na disku nezanechá odtlačky zubov, to ale neznamená, že je disk hneď potrebné vyhodiť. Stačí vziať obyčajný brúsny papier a ostré miesta zabrúsiť. Problém nastáva v prípade, ak pes prehryzne hranu disku, disk potom stráca letové vlastnosti a hádzať taký disk by bolo pre psa nebezpečné. Je teda potrebné nenechať psa aby disk prežvykoval a sám sa s ním hral.

Starostlivosť o psieho športovca

Frisbee je psí šport, je teda potrebné, aby bol pes v dobrej kondícii, a to zahŕňa aj správnu výživuDeana kŕmim granulami Marp Holistic Red Mix, krmivo bohaté na tuky a bielkoviny a pridávam k nemu vhodnú kĺbovú výživuPsa kŕmim dvakrát denne, pomáha to hlavne v momente, keď sme na pretekoch a celodenných seminároch a potrebujem, aby mal pes dostatok energie. Pred výkonom a po je dobré dávať psovi energetický nápoj, ja pridávam vždy konzervu Marp, aby to bolo pre psa chutnejšie. Ďalšou dôležitou vecou je preťahovanie psa pred aj po výkone, nikdy nehráme so psom, ktorého sme na tréning dostatočne nepripravili, hrozil by mu úraz. Po výkone psa vychodíme.

Tereza Brožková

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie