Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Mozgové príhody u psov sú oveľa častejšie, než si mnohí z nás myslia

S rozvojom diagnostických metód vo veterinárnej medicíne stúpajú aj počty zvierat s diagnózou mozgovej príhody, teda niečoho, čo bolo predtým považované za vzácne ako u psov, tak u mačiek.

Mozgové príhody u psov sú oveľa častejšie, než si mnohí z nás myslia
admin hlavní admin hlavní V piatok 10.03. 2023

Cievne mozgové príhody predstavujú skupinu ochorení a väčšina z nich, ktoré sú známe u ľudí, boli už popísané aj u psovAvšak rekonvalescencia je u zvierat v týchto prípadoch oveľa rýchlejšia, pravdepodobne vďaka menej zložitému pyramidálnemu systému mozgu. „Mŕtvička“ je náhle vzniknutý ložiskový neurologický deficit daný cievnou mozgovou príhodou.

Príčiny môžu súvisieť s obštrukciou (upchatím) ciev, čo vedie k ischémii (nedokrveniu) danej časti mozgu, alebo ruptúrou (prasknutím) steny cievy a následným krvácaním (hemorágiou). Miera závažnosti cievnej mozgovej príhody sa odvíja od miesta postihnutia mozgu a jej rozsahu, tzn. tí šťastnejší, prodelajú len ľahkú formu, z ktorej sa rýchlo „oklepú“, tí menej šťastní....

Predispozíciou je prítomnosť aterosklerózy (častejšia u starších psov, psov s hypotyreózou či malých bradáčov trpiacich hyperlipoproteinémiou), vaskulitídy, sepse, koagulopatie, neoplázie či dirofilárie (srdcové červy). Avšak prispieť môže aj ochorenie obličiek, srdca, Cushing, cukrovka a mnoho ďalších.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • porucha koordinácie a rovnováhy (zviera môže vysielať varovné príznaky už vopred, ale mnohokrát je majiteľovi popisované len náhle spadnutie zvieraťa) -prepadávanie, motanie, točenie sa na stranu, opieranie sa o predmety, náklon hlavy na stranu, neschopnosť stáť, na zavolanie ide na druhú stranu, neschopnosť ísť rovno, kŕče,.....
  • nystagmus (tekanie očí, pri slabej mŕtvici rýchlo odznie a majitelia to nemusia ani zaznamenať), príp. stabizmus (škúlenie) či slepota
  • letargia (ospalosť, zviera vyzerá veľmi unavene), slabosť, malátnosť, dokonca až strata vedomia (zviera vyzerá, ako by spalo, ale nejde prebudiť)
  • môže sa objaviť aj zvracanie, hnačka, pomočovanie, lapanie po dychu, so stúpajúcou závažnosťou sa vyskytujú aj arytmie, nemožnosť dýchať.

Cievne mozgové príhody sa môžu opakovať a vyskytujú sa predovšetkým u psov starších (nad 8 rokov), zaručená prevencia bohužiaľ neexistuje. Všeobecne sa dá odporučiť podávanie B-komplexu. Prípadne po prekonanej mŕtvici lieky podporujúce prekrvenie mozgu (niektorí už možno poznajú geriatrikum propsy Karsivan, ktoré podporuje aj prekrvenie ďalších orgánov).

Avšak veľká časť takto postihnutých zvierat sa na šťastie rýchlo zotaví a vedú normálny život. Medzi častejšie postihnuté plemená patria greyhoundi a gavalier King Charles španieli. K preventívnym opatreniam možno zahrnúť aj pravidelné preventívne kontroly u veterinárneho lekára, udržanie optimálnej telesnej kondície zvieraťa, kŕmenie ľahko stráviteľnou, vyváženou potravou (skôr viackrát denne ako 1x), pravidelný primeraný pohyb.

MVDr. Kateřina Karásková

 

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie