Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Náhla slabosť u psov

Zrútenie či náhla slabosť nemusí postihnúť len človeka, ale môže náhle zasiahnuť aj psa. Je dôležité vedieť, ako takúto situáciu zvládnuť a ako svojmu psovi pomôcť. Vždy je však nutné zachovať pokoj a rozvahu. Tiež veterinárny lekár bude následne vyžadovať čo najviac podrobností, ktoré mu budete môcť oznámiť iba vy.

Náhla slabosť u psov
admin hlavní admin hlavní V stredu 29.09. 2021

U zrútenie rozlišujeme dva typy. Jedným z nich sú mdloby, kedy pes ochabne a klesne. Druhým variantom sú kŕče, kedy pes stuhne a nekontrolovateľne sebou šklbe. Zvyčajne ani jedna z týchto epizód netrvá dlhšie ako niekoľko sekúnd, maximálne 2-3 minúty. Nutné je zachovať pokoj a nesnažiť sa so psom hýbať. Je dôležité vytiahnuť psovi jazyk a položiť mu ho na stranu, aby nemal sťažené dýchanie.

Náhla slabosť nekončívá tragicky

Pri záchvate stlmíme v miestnosti svetlo a správame sa ticho, čo najviac to ide. Akonáhle sa pes preberie, bude potrebovať dostatok času na zotavenie. Tiež by ste mu mali dodávať pocit istoty a zavolať veterinári. Ten vám oznámi, či je nutné priviesť psa na ošetrenie ihneď alebo stačí neskôr. Aj keď psy pomerne často omdlievajú bez príčiny, len veľmi málo takýchto prípadov sa končí tragicky. V prípade, že sa jedná o niekoľko záchvatov idúcich za sebou, môže byť zrútenie dôsledkom jednej alebo niekoľkých vážnych chorôb. To je dôvod, prečo by každé zrútenie psa malo byť ohlásené veterinári.

Po zrútení pes potrebuje byť v teple, ak je to možné, prikryjeme ho dekou alebo kabátom či bundou. Počas zotavovania je zvlášť nutné zaobchádzať so psom veľmi vľúdne. Po nejakú dobu si môže pes pripadať veľmi neisto a potácať sa.

Kedy nastupujú mdloby

Mdloby sa prejaví vo chvíli, kedy má mozog nedostatok kyslíka alebo základných živín, ako je napríklad glukóza. Mdloby však môžu byť spôsobené aj zlým krvným obehom, za ktorým môže byť skrytá srdcová slabosť. Ďalšou príčinou mdlôb býva zlá priechodnosť dýchacích ciest. Omdlievanie je častejšie po fyzickej záťaži alebo po dlhotrvajúcom záchvate kašľa.

Ďalšie príčiny zrútenia

Príznakom mozgové poruchy býva záchvat kŕčov. Najčastejšie sa jedná o epilepsii. V takom prípade bude psovi trvať rekonvalescencia dlhšie ako u prostých mdlôb. Zrútenie sprevádzané kŕčmi môže spôsobiť aj cukrovka, alebo porucha metabolizmu pečene či obličiek. V týchto prípadoch môže nasledovať kóma, pokiaľ nedôjde k lekárskemu zásahu. Ak bol pes v nedávnej dobe zranený, môže dôjsť k vnútornému krvácaniu. Aj to sa môže stať príčinou mdlôb. Niekedy sa stane, že pes proste len zoskočí z vyvýšeného miesta a dôjde ku kolapsu, to sú prvé známky možnej prítomnosti nádoru sleziny alebo pečene.

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie