Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Základné pravidlá správanie psov v rodinnej svorke

Väčšina majiteľov psov robí všetko pre to, aby ich psy boli čo najšťastnejší. Nič sa ale nesmie preháňať, a tak ak nechcete, aby sa vaša domácnosť riadila podľa nekontrolovateľného psa, je potrebné poznať zásadné pravidlá, ktorá sa musí každý pes žijúci v rodinnej svorke včas naučiť rešpektovať.

Základné pravidlá správanie psov v rodinnej svorke
admin hlavní admin hlavní V pondelok 18.10. 2021

Rovnako ako vlkom pomáha ich hierarchické členenie svorky prežiť v divočine, tak potrebné pravidlá pomôžu žiť spokojný život vašej rodiny spoločne s vaším psom alebo psov. Sociálna interakcia psov medzi sebou, ale aj s ďalšími členmi rodinnej svorky obsahujú celý škálu zložitých signálov. Tými jedinci vyjadrujú svoju dominanciu alebo submisivitu. V dôsledku postavenie vo svorke potom zaujímajú pozíciu, ktorá im poskytuje rôzne výhody, ale stavia pred nich tiež rôzne povinnosti.

Rozhodujúci je prvý rok a pol

V živote každého šteňaťa je najdôležitejšie prvých 18 mesiacov. V tomto období sa musí naučiť to najdôležitejšie pravidlo, a to, že je členom svojej rodinnej svorky podriadený. Podriadený musí byť ako dospelým, tak deťom. Ak nechcete psa, ktorý bude každú svoju nespokojnosť vyjadrovať vrčaním, alebo oháňanie sa po ostatných, musíte ho to naučiť rešpektovať.

Hierarchia nie je statická

Povaha psa záleží na mnohých rôznych faktoroch, z nich najdôležitejším sú dedičné predpoklady. K ďalším faktorom radíme potravu, pôrodnú váhu a v neposlednom rade aj vplyv majiteľa. Ak by ste psovi nedali dostatočne najavo svoju prevahu, môže sa snažiť vo svojej rodine udávať tón on. Ale ani hierarchia vo svorke nie je vec nemenná. Preto sa na tom dá pracovať aj so staršími psami, nielen so šteňatami. Hierarchia vo svorke nie je statická, a tak za zmenených okolností v rodine sa pes alebo šteňa môže pokúsiť využiť svoju príležitosť.

Aké pravidlá nastaviť v rodinnej svorke

Existuje približne 10 jednoduchých pravidiel, ktorá vo vašej rodinnej svorke pomôžu stanoviť základ vyváženého a zároveň láskyplného vzťahu s vaším psom.

  1. Na zvládnutie psa nepoužívajte nikdy silu! Svojho psa pozitívne motivujte. Akonáhle vydáte jasný povel a pes vás poslúchne, odmeňte ho. Odmena nemusí byť len maškrta, ale stačí pochvala alebo pohladenie, prípadne hra s obľúbenou hračkou.
  2. Kŕmenie psa určujte vy, nie váš pes. Vy by ste mali jesť ako prvý a váš pes až po vás
  3. Psa nekŕmte od stola a nedávajte mu nič zo svojho taniera.
  4. Nedovoľte, aby pes obsadil vaše kreslo, pohovku, alebo k vám skočil do postele bez vášho dovolenia.
  5. So svojím psom si často hrajte. Dbajte na to, aby všetky silové a rýchlostné hry nevyhrával len on.
  6. Psa češte a upravujte v pravidelných intervaloch. Pes by si mal k tejto procedúre privyknúť a strpieť ju od vás.
  7. Naučte psa čakať, až prejdete úzkym priestorom alebo dverami ako prvý vy, až potom môže prejsť on.
  8. Nedovoľte, aby si váš pes niečo na vás vynucoval. Ak to robí, prestaňte si ho všímať. Každým slovom, dotykom a komunikácií mu prejavujete pozornosť, čo nie je v tomto prípade žiaduce.
  9. Svojmu psovi nedovoľte skákať na stoličky a stoly, alebo sa o vaše ramená opierať tlapami. Mohl by tak získať dojem, že má nad vami navrch.
  10. Aj keď sa pritom môžete cítiť divne, sadnite si občas do jeho pelechu, dáte mu jasne najavo, čo komu patrí.

Pamätajte, že už pri výbere šteňaťa u chovateľa sa dá rozpoznať, ktoré zo šteniat obsadí alfa pozíciu. Ťažšie, väčšie a odvážnejšie šteňatá majú v tomto smere výhodu. Ak nemáte veľa skúseností so psami, vyberte si radšej menej dominantné šteňa, ktoré bude ľahšie zvládnuteľné.

Zuzana Bohdalová

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie