Máme radi drobné cicavce
Drobné cicavce sú veľmi obľúbeným druhom domáceho maznáčika a sú často zaobstarávaní ako prvý zvierací kamarát k deťom predovšetkým pre ich nenáročnosť. Aj to je však predmetom diskusie.
Tieto väčšinou drobné zvieratká sú natoľko roztomilé, že by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že aj úplne nenáročné. Pravdou je, že s škrečkom, morčaťom alebo iným hlodavcom nám odpadá povinnosť venčenia, pravidelného očkovania a minimálne základného výcviku. U králika si musíme strážiť akurát pravidelné očkovanie proti moru a myxomatóze. To však neznamená, že aj tieto malé zvieratká nevyžadujú náš čas, starostlivosť a lásku. Aj u týchto zvierat sú spravidla rôzne charakterové odchýlky nielen čo sa druhu zvieraťa týka, ale aj každého jedinca. Niektorí sú plachšie, bojazlivé, niektorí naopak vyžadujú kontakt a maznanie a bez neho môžu byť smutní, upadať do letargie či depresií. Svoju významnú úlohu v prístupe hrá aj sám človek. Veľmi často platí, že koľko svojho času venujete zvieratku, toľko sa vám v podobe jeho náklonnosti vráti. Čím častejšia manipulácia, hranie a maznanie, tým sa zvyšuje šanca na prítulné a pohodové zviera. Aj tu záleží predovšetkým na všímavosti človeka k danému jedincovi a správnemu postoju k jeho potrebám tak, aby sme z neho nevychovali neurotické zviera. Aj morča, králik, fretka rovnako ako akýkoľvek iný domáci maznáčik potrebuje predovšetkým empatického majiteľa.
A čo sa nenáročnosti týka? Je potrebné si uvedomiť, že aj tieto malé zvieratká nie sú úplne nenáročné, okrem starostlivosti vyžadujú aj minimálne základnú výbavu, dennú potravu a nekonečné čistenie ubikácií. Aj drobné cicavce si zaslúžia kvalitnú potravu ako sú sena, peletky, suché mixy, ovocie i zeleninu. Stravu bez cukrov, chemických konzervantov, niektorí úplne bez živočíšnej bielkoviny, niektorí naopak so živočíšnou bielkovinou. Aj také zviera stojí peniaze v podobe pravidelných nákupov podstielok a kvalitného krmiva.
Čo ich zdravie? Ani drobným cicavcom sa nevyhýbajú choroby a niektoré zdravotné komplikácie, a tie potrebujú odbornú lekársku starostlivosť, pravidelné zastrihávanie pazúrikov, niektoré druhy hlodavcov aj vyčesávanie srsti a v neposlednom rade treba myslieť aj na prirodzené obrusovanie zúbkov, ktoré je pre hlodavce a králiky nevyhnutné.
Vedeli ste? Kúpanie v piesku si človek spojí hlavne s činčilou alebo pieskomilom, vedeli ste však, že tento kúpeľ je veľmi dôležitý aj osmákov a škrečkov? Títo hlodavci sa totiž nesmú kúpať vo vode a správnu starostlivosť o ich jemnú srsť docielime práve týmito pravidelnými "kúpeľami."
Vedeli ste napríklad, že morča nevie v tele samo syntetizovať vitamín C, rovnako ako napríklad ľudia, a tak ho treba dopĺňať?
Vedeli ste, že nie všetky druhy škrečkov žijú samotárskym životom a niektoré môžete chovať aj v skupine či páre?
Viete, že si ľudia často mylne myslia, že králik je hlodavec? Avšak nie je tomu tak, správne patrí do rádu zajacovcov.
Že toho nie je málo? Presne tak. Aj títo malí omrvinkové vyžadujú náš čas, lásku a starostlivosť, ktorá sa nám vracia v podobe malých kamarátov, ktorí sú často obľúbení predovšetkým u malých detí. Pre nich sú často vstupom do sveta zvierat, ktorý je spojený nielen so zábavou, ale aj povinnosťou a zodpovednosťou.