Dočasná starostlivosť Doggoland s Danielou Vrškovou
Za svoj najväčší úspech považujem vybudovanie nášho spolku Doggoland. Darí sa nám budovať spolok, kde so psíkmi pracujeme, zaisťujeme skvelú starostlivosť domácej i veterinárnej.
Ako ste prišli k dočaskovaniu a čo to vlastne znamená?
Do sveta dočaskovania som sa dostala úplnou náhodou. Na facebooku som našla prosbu o umiestnení psíka na mesiac, kým nová rodina dostaví dom. Ozvala som sa, že môžeme pomôcť, to si všimol jeden záchranný spolok. Kontaktovali ma, či by som nechcela neskôr dočaskovať pre nich a ja ich ponuku prijala. V tomto spolku som nezostala dlho, ale vďaka nemu som sa k dočaskám dostala.
Dočasná starostlivosť (dočaskovanie) o psa je zatiaľ stále dobrovoľná činnosť, kedy si domu privediete psiu príšerku, ktorá vám v lepšom prípade len prečiera múry až k susedom, šteká na všetko, čo sa hýbe, po ďalších psoch ide ako sliepka po fluse a doma vám skáče až do stropu. V tom horšom prípade si domu privediete agresora so separačnou úzkosťou a s ďalšími „super“ vlastnosťami. Takže keď máte to šťastie ako ja, že partner je vášnivý bežec, tak pesana oblečiete do postroja, odovzdáte ho do rúk partnera a prosíte, nech sa skôr ako po 20 km nevracia. Medzitým si idete urobiť silnú kávu, venujete sa ďalším pesanom a spriadate plán. Keď sa to psie monštrum vráti, tak získate jedinečnú šancu mu začať vysvetľovať základy psieho slušného vychovania. V skratke z neho za pár týždňov/mesiacov urobíte fajn normálneho psa, ktorý skvele funguje, nájdete mu novú rodinu a čakáte na ďalšie klbko nervov, strachu či nadmieru energie, ktorá vás bude potrebovať.
Venujete sa nejakým aktivitám s dočaskovými psami a akým?
Venujeme sa predovšetkým socializácii a základnej poslušnosti. Keď je čas a chuť, tak príde na rad aj agility, canicross, dogtreky, stopy atď. Vždy záleží na psíkovi, pre čo má vlohy a čo ho baví.
Čo považujete za váš najväčší úspech?
Za svoj najväčší úspech považujem vybudovanie nášho spolku Doggoland. Darí sa nám budovať spolok, kde so psíkmi pracujeme, zaisťujeme skvelú starostlivosť domácej i veterinárnej. A nakoniec psíkom hľadáme domovy s pred aj poadopčnou kontrolou. Samozrejmosťou je aj „chovateľský servis“ a štartovacie balíčky s granulkami MARP.
Kŕmite granulovaným krmivom a akým?
Kŕmime už len granulami MARP. Dlho som hľadala granule, ktoré budú sedieť väčšine psíkov, ktorí k nám do dočasnej starostlivosti prišli. Mať doma x rôznych značiek krmív a skúšať čo komu sadne, bola trochu lotérie. Aj s kolegyňami v spolku sme to riešili a hľadali značku, ktorá bude kvalitnej a českej výroby. Potom sme náhodou narazili vďaka jednej známej na MARP. Hneď sme objednali dva vrecia na skúšku. V tom čase sme mali dvoch psíkov so zažívacími problémami a stále nie a nie nájsť vhodné kŕmenie. MARP granule im sadli obom a my sme začali oslavovať. Ak sa ma niekto spýta čím odporúčam kŕmiť, tak vždy odpoviem, že iba MARP alebo dobre vyvážený BARF.
Máte nejaký odkaz pre začínajúcich chovateľov či budúceho majiteľa psa, ktorý premýšľa o adopcii psa z útulku, depozita, či záchranného spolku?
Pre adopciu psíka musí byť vždy rozhodnutá celá rodina. Za psíkom sa choďte minimálne raz osobne pozrieť do prostredia, kde psík aktuálne je a kde je zvyknutý. Nebojte sa pýtať na zdravotný stav, nároky psíka na pohyb, znášanlivosť, na to ako zvláda samotu. Musí to medzi vami zaiskriť. Držím palce!