Infolinka ( Po - Štv: 8 - 16hod
Pia: 8 - 15hod)

Ako sa starať o zuby psov a mačiek

Všetci vieme, ako sa starať o vlastné zuby, ale zaujímali ste sa niekedy o zuby svojich chlpatých priateľov? Je to dôležitá súčasť celkovej starostlivosti o zdravie domácich zvierat. Zuby sú pre nich nevyhnutné pri jedení a hre.

Ako sa starať o zuby psov a mačiek
admin hlavní admin hlavní V pondelok 06.05. 2024

Mačiatko aj šteniatko k vám prídu s mliečnymi zubami, ktoré nakoniec vypadnú a nahradia sa trvalými. Táto výmena je náročným obdobím, môže byť bolestivá a ústnu dutinu je potrebné kontrolovať, aby sa do otvorených rán nedostala infekcia. Počas tohto obdobia môžu odmietať granule, pretože ich prežúvanie bolí. Riešením problému môže byť namáčanie granúl vodou alebo vývarom alebo pridanie konzervy.

Kedy rastú zuby? Mliečne zuby začínajú rásť v druhom týždni života a približne do dvoch mesiacov im zuby prerastú. Prerezávanie zubov na trvalý chrup je najčastejšie medzi 4. a 7. mesiacom života, ale u malých plemien môže byť aj neskôr. Mliečne zuby sú mierne sivé a špicaté, pripomínajú ihly. Stály chrup je bielejší a zuby sú robustnejšie. 

Prečo je potrebné čistiť zuby? Na zuboch sa neustále tvorí zubný povlak, a ak sa neodstráni, v priebehu niekoľkých dní sa zmení na zubný kameň. Ten dráždi ďasná a spôsobuje zápal ďasien, ktorý súvisí aj so zlým dychom. Dlhodobý zápal v tele môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Okrem toho ďasná od zubného kameňa ustupujú a časom môže dôjsť k strate zubov. Ak má pes už veľa zubného kameňa, veterinár ho môže odstrániť ultrazvukom. Tento zákrok sa však vykonáva v anestézii, takže môže byť rizikový. Rozhodne je lepšie poctivé čistenie, aby nebolo potrebné.

Je dôležité, aby si mačiatka a šteňatá zvykli otvárať tlamu a kontrolovať si zuby už od útleho veku, každý chlpáč by to mal vedieť. S tým súvisí aj čistenie zubov domáceho zvieraťa. Čím skôr ho na to zvykneme, tým lepšie. V období prerezávania zubov čistite zuby obzvlášť jemne, pretože to môže byť bolestivé. Optimálne je čistenie raz denne po večernom kŕmení. 

Čím čistiť zuby? Ideálna je zubná kefka, prípadne môžete použiť návleky na prsty. Čistenie by malo odstrániť zubný povlak, aby sa zabránilo tvorbe zubného kameňa. Môžete použiť špeciálne zubné pasty, účinné sú najmä enzymatické. Ďalšou možnosťou je podávanie žuvacích pamlskov alebo hračiek. Na pochúťky odporúčame rôzne sušené byvoly, napríklad šľachy, chvosty alebo penisy. Ďalej môžete siahnuť po parohu, prasacom uchu, kávovom dreve alebo horskej palici. Ďalšou možnosťou je pridať do stravy morské riasy, ktoré pomáhajú odstraňovať zubný povlak a zubný kameň.

Nechajte sa inšpirovať článkom a doprajte svojmu maznáčikovi

Podobné články

V porovnávači máte 0 produktov

Zobraziť porovnanie